Fillimi | REPORTAZH

REPORTAZH

image

Ustahët luftojnë për mbijetesë

Ustah Afrimi e ustah Shemsiu janë thuajse të vetmit në Prishtinë që po luftojnë me kohën. Zanati i tyre thuajse është harruar nga gjeneratat e
image

Moena, një qytezë e fshehur turke rrëzë alpeve italiane

E gjendur në provincën veriore italiane të Trentinos, qyteza e quajtur Moena, e cila njihet gjithashtu nga vendasit si “La Turchia”, ka një histori interesante,...
Më tepër
image

Evropa i djeg, Turqia i riparon

Përkundrejt sulmeve islamofobike në Evropë, Turqia po mban një qëndrim që duhet marrë si shembull nga e gjithë bota. Turqia, nëpërmjet Agjencisë Turke për Bashkëpunim...
Më tepër
image

«Heimat», spitexi që flet shqip në Cyrih

Për ngritjen e spitexit që flet shqip, Nusran Fera ishte inspiruar nga familjarët shqiptarë që ndihmojnë të moshuarit në shtëpitë e tyre....
Më tepër
image

Në tren për Pr...

Me vonesë vetëm prej disa minutave arrin treni për Prishtinë. Me dukje të një dragoi të vjetër, të dalë nga vallet ceremoniale kineze, lokomotiva e Hekurudhave të Maqedonisë (Maqedonase) së bashku me përcjelljen e një lokomotive të vetme të dekoruar me grafitë laramanë i afrohet stacionit „Veri“ në Shkup. „Vallja“ sapo fillonte......
Më tepër
image

“Vula e pritjes”

Dita, ditën nuk e pret. Koha po m'ik. Bashkë me ta, shtohet përpjekjet e mija me kap vetën. Me kap Stambollin ose kando qoftë që tash më asht ba si fantazmë në menje. Sa herë du me u nal, diçka më kap, më tërhjek fort. E kur du me vrapue, m'rrëzon përtokë. Pshtjellen andrrat e mija me zhgandrrat e ftofta....
Më tepër
image

Kur dëshmojnë të vdekurit

Me gjithë këto zbulime dhe zhvarrosje varresh masive në dukje të pafundme, do të dukej e pamundur që dikush të pretendonte akoma se gjatë viteve të ’90-ta nuk ngjau asnjë gjenocid që kishte në shënjestër boshnjakët ose shqiptarët etnikë në Kosovë. Pirgjet e provave fizike, të kufomave dhe skeleteve të copëzuara, për të mos përmendur dëshmitë nga gjyqet e shumta për krime lufte, janë absolutisht dërrmuese dhe të papërballueshme....
Më tepër
image

Qytetet e humbura ilire!

Fjala është për qytetet: Enkelana, Uskana, Draudacum, Oeneum, Damastion, Lamud, të antikitetit, të cilat supozohet se ndodhen në hapësirat e Maqedonisë së sotshme, dikur të banuara nga fiset ilire, të cilët jo se janë të humbura, por meqenëse ato fshihen diku në thellësitë e tokës, presin për t’u zbuluar nga arkeologët. ...
Më tepër
image

Djaloshi Ramazan ose rebeli nga Stogova

Shkruan: Ferid Muhiq, Shkup Shoqërohesha me Stogovën, por jo aq sa ç’e meritonte dhe jo aq sa e doja unë atë mal. Në të vërtetë, me...
Më tepër
image

Katari – një botë e re në Ballkan

Katari është shteti më i pranishëm në mendimin e përgjithshëm dhe në konsultimet e njerëzve, sidomos në Evropë, te politikanët, publicistët, vendimmarrësit, mendimtarët etj. Kjo famë e madhe për këtë shtet të vogël ka ngjallë xhelozi për të, prandaj thuhet: “Sa më shumë që rritet njeriu, aq më shumë i shtohen sprovat dhe stuhitë.”...
Më tepër
1 2 3 4 next gjithsej: 31 | shfaqen: 1 - 10