Fillimi | RELIGJION

RELIGJION

image

Përfundoi xhirimi i filmit për Profetin Muhamed

Ka përfunduar xhirimet filmi më i ri i regjisorit iranian, Majid Majidi, i cili flet për fëmijërinë e Profetit Muhamed. Sipas regjisorit, Majid Majidi përmes këtij
image

Britani: Janë gjetur fragmente të një Kurani shumë të vjetër

Fragmente të një Kurani të para 1,370 vjetëve, janë gjetur në librarinë e Universitetit në Birmingem në Britani. Rrjeti BBC ka raportuar sot se fragmentet ishin...
Më tepër
image

(Foto) Zbukurimet mbi rrënoja, ja si pritet Ramazani në Gaza

Palestinezët e Gazës e mirëpritën edhe sivjet në mënyrën më të veçantë Muajin e Shenjtë të Ramazanit, kësaj radhe duke u lutur për paqe dhe...
Më tepër
image

Në cilët vende agjërimi është më i gjatë?

Numri i orëve për agjërim në muajin e Ramazanit dallon nga vendi në vend, varësisht nga gjerësia dhe gjatësia Myslimanët në Danimarkë do të duhet të...
Më tepër
image

Shkenca pranon ekzistencën e Zotit

Teleskopë të rinj, më të fuqishëm, kanë zbuluar mistere rreth gjithësisë, duke ngritur pyetje në lidhje me origjinën e jetës.  Gjithashtu, ato që biologët molekularë dijnë...
Më tepër
image

Xhemail Nuhiu, i katërti në botë për lexim të Kur'anit

Njëri ndër lexuesit më të mirë të Kur'anit, Xhemail Nuhiu nga Shkupi ka fituar vendin e katërt në garat botërore për lexim të Kur'anit në...
Më tepër
image

Feja vs. komunizmi

Shkruan: Nuredin NAZARKO, Korçë  Një prej armëve më të fuqishme në luftën pa kompromis kundër fesë dhe “mbeturinave” të saj ishte dhe propaganda  e vazhdueshme antifetare...
Më tepër
image

Bibla 2000 vjeçare: “Jezu Krishti nuk ka qenë i Biri i Zotit”

Bibla që mendohet të jetë e vjetër nga 1500 deri në 2000 vjet, e gjetur në Muzeun Etnografik në Ankara, thotë se “Jezu Krishti nuk...
Më tepër
image

BILD: Ja si duhet të silleni me myslimanët gjatë Ramazanit

Tabloidi gjerman, Bild, në një shkrim të sajin mbi Ramazanin, rëndit pesë këshilla për jo-agjëruesit ndaj agjëruesve. Sipas saj, nëse punon në zyrë me një njeri...
Më tepër
image

Në Tetovë shpërndahet Kur'ani falas

Të enjten para Pallatit të Kulturës në Tetovë u bë shpërndarja e Kur'anit falas për qytetarët. Ndërsa, kjo është një iniciativë e ndërmarrë që në...
Më tepër
1 2 3 next gjithsej: 27 | shfaqen: 1 - 10