Fillimi | PROFIL

PROFIL

image

Sakrifikimi i formës si ezoterikë e portretit

Shkruan: Metin IZETI Për ta kuptuar si duhet thyerjen që ka ndodhur në art si pasojë e krijimtarisë së Kandinsky’t domosdoshmërisht duhet t’i kthehemi sfondit ideor
image

Në Facebook, hoxhallarët më të popullarizuar sesa politikanët

Nëse bazohemi në rrjetet sociale, kjo fotografi na dëshmon se një hoxhë që në këtë raste është Enis Rama, ka me shumë përcjellës, komente e...
Më tepër
image

Gold Ag flet për arsyen pse iu bashkua politikës

Reperi Arian Agushi, i cili njihet si njëri ndër kritikuesit më të zëshëm të klasës politike në vend, dje i është bashkuar partisë Fjala e...
Më tepër
image

Muzika u troket në derë, e marrin...

I krijuar para nëntë viteve grupi i veçantë, “Duo Skupi” i sjell publikut tingujt e muzikës popullore, të përpunuara në një stil modern. Emrin e grupit e ka zgjedh Ermali, pasi edhe Jeta edhe Ermali janë shkupjanë dhe që të dyve u ka pëlqyer emri i vjetër i këtij qyteti, i cili ka një traditë dhe kulturë të lashtë....
Më tepër
image

Luran Ahmeti, aktori që s’di të ndalet

Për aktorin Luran Ahmeti edhe teatri edhe filmi janë dy gjëra të ndryshme në realizim dhe që të dyja e kanë mrekullinë në vete. I pëlqejnë që të dyja dhe nuk mund t’i ndajë, por nëse do të duhej që patjetër të zgjedhë vetëm njërën, ai do ta kishte zgjedhur filmin....
Më tepër
image

Dita Starova – Qerimi, artiste dhe studiuese

Dita Starova-Qerimi ka studiuar pikturimin në disa xhami të njohura në territorin e Republikës së Maqedonisë. Ajo që është thënë deri më tani për aspektet arkitektonike të objekteve sakrale islame, me këtë studim do ta plotësojë një boshllëk sa i përket pikturimit të artit islam te ne. Kjo studiuese dëshmon se jo vetëm arkitektura sakrale dhe profane islame është një pasuri shumë e çmuar e trashëgimisë sonë, por ajo njëherësh konfirmon se ato bashkë me dekorimin piktural mural paraqesin një dëshmi “të gjallë” mbi të kaluarën prej më shumë se pesë shekujsh të këtij nënqielli tejet heterogjen....
Më tepër
image

Rindërtimi i Gazës do të kushtojë 7,8 miliardë dollarë

Rindërtimi i Gazës do të kushtojë 7.8 miliardë $, njoftoi Autoriteti Palestinez në një vlerësim të hollësishëm. Ende nuk është kryer vlerësimi i plotë, pasi...
Më tepër
image

Ja kush është Ahmet Davutoglu

Duke qenë një prej figurave kyçe në politikën turke, akademiku Ahmet Davutoglu ka shërbyer me besnikëri në Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim që nga viti...
Më tepër
image

Gjebrea, miku i ekranit dhe skenës

Është ndër të paktët persona publikë që nuk e ka “dehur” fama. I thjeshtë, njerëzor dhe modest, Ardit Gjebra duket e ka gjetur gjuhën e komunikimit me 170.474 fansat e tij në rrjetin social Facebook dhe me ata mijërat e tjerë në Instagram....
Më tepër
image

Kush është "Kalifi" dhe cila është gruaja që e përcjell?

Saja, shoqëruesja e Abu Bakr al Bagdadit, udhëheqësit të ISIS-it, u lirua nga sirianët në këmbim të murgeshave të rrëmbyera. Saja, gruaja e Kalifit Ibrahim, njeriu...
Më tepër
1 2 3 4 5 next gjithsej: 47 | shfaqen: 1 - 10