Fshehtësitë e Marrëveshjes së Daytonit

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Më 11 dhe 12 nëntor të vitit 1995: Holburk i ka thënë autorit të studimeve lidhur me problemet me përfaqësuesit e grupit të kontaktit në Dayton “britanikët, francezët dhe rusët dukeshin të gatshëm të pranojnë edhe rezultatet që do t’i jepnin më shumë mundësi “Serbisë së Madhe”

Vikendi i 11 dhe 12 nëntorit, megjithatë, nuk lindi asgjë dhe bisedimet për hartat nuk jepnin rezultate. Në mbledhjen e së shtunës me Izetbegoviqin dhe Silajxhiqin në apartamentin e Holbrukut është shpenzuar shumë kohë në diskutimet për hartat pa pasur rezultat. Izetbegoviqi insistonte që harta e Grupit të Kontaktit të jetë baza e bisedimeve. Ajo hartë përfshinte humbjen e territorit të Srebrenicës dhe Zhepës për të cilat nuk pritej që do të mund të ktheheshin në Dayton.

“Serbët nuk ishin më të mirë. Derisa boshnjakët ishin kokëfortë, Millosheviqi nuk kishte arsye që të lëshonte pe. Serbët nga Bosnja ishin edhe më problematik. Edhe pse ata ishin të lënë anash në të gjitha bisedimet në Dayton, çështja e hartës ishte tema në të cilën ata ishin të kyçur. Pardew ka shpenzuar kohën më të madhe me ata gjatë javës së parë ndërsa Holbruk ka lejuar Krajishnikun të flasë përgjatë “Maratona për hartat” gjatë ditës së 7 nëntorit. Sa më shumë që bisedimet zvriteshin, serbët nga Bosnja më shumë nuk lëshonin pe.

Pasi që duroi disa orë të leksioneve mbi shenjtërinë e tokave serbe dhe kërcënimeve në rritje të myslimanëve nga Bosnja, Pardew nuk kishte nevojë për kujtime se serbët nga Bosnja nuk ishin bashkëbiseduesit më të mirëkuptueshëm. Për më tepër ai ka mundur të shohë disa shembuj të sjelljes më bizare. Disa nga serbët e Bosnjës kishin filluar të blenin armë gjuetie, thika dhe pajisje të kamuflazheve në një lokal në bazën Wright-Patterson (në të cilën ishin të gjithë delegatët pjesëmarrës në bisedime mund të blenin gjithçka pos armëve),” thuhet në studim, transmeton lajmi.net.

Ajo përvojë ka përforcuar vendimin që në emër të serbëve nga Bosnja të flasë Millosheviqi: Holbruk ka vendosur që Pardew të mos diskutojë më me ata, ndërsa për çështjen se sa prej tyre dhe në cilat vende do të jenë të kyçur të vendosë Millosheviqi.

Bisedimet për hartën gjatë vikendit kanë treguar rrezikun e tyre, kërcënonin për shkatërrimin e vullnetit të mirë të gati dy javë bisedimeve, derisa ekipi amerikan ka filluar të punojë në propozimin e tyre për hartën, ata u shqetësonin se” Izetbegoviqi do të mund të publikonte në media ndonjë gjë.”

Amerikanët gati në masë të njëjtë kanë pasur probleme edhe më partnerët e tyre evropian nga Grupi i Kontaktit. Ata në Dayton ishin edhe fizikisht të ndarë nga palët negociuese, ishin të pakënaqur se nuk ishin direkt të përfshirë në negocime dhe nuk pajtoheshin me pritjet e amerikanëve për një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Holbruk lidhur me këtë i tha autorit të studimit:

“Britanikët, francezët dhe rusët dukeshin të gatshëm që të pranojnë edhe rezultatet që do ti jepnin më shumë mundësi “Serbisë së Madhe”

Rreth pakënaqësisë së evropianëve me trajtimin ndaj tyre në Dejton u regjistrua edhe situata në kufirin e incidentit diplomatik. Amerikanët u informuan se përfaqësuesi francez Jacques Blot nuk do të mund të vijë në mbledhje për shkak se nuk mund të kalonte pikën e kontrollit të sigurisë në hyrje të bazës. Blot, domethënë, kishte refuzuar që ta kontrollonin qentë e trajnuar për kontroll të eksplozivit dhe rojet nuk e kanë lëshuar të hyjë brenda. Kur amerikanët erdhën për të intervenuar, e gjetën Blotin duke bërtitur “Për dinjitetin e Francës, nuk lejoj të më nuhasin”.

“Pavarësisht mungesës së progresit lidhur me çështjen e hartës dhe problemeve me evropianët, vikendi ka sjellur një hap pozitiv: Vendimi përfundimtar për Slavoninë Lindore. Palët kishin paraqitur tekstin e marrëveshjes të shtunën në Dajton dhe ai të dielën ishte nënshkruar nga Peter Galbraith dhe Stoltenbergu dhe disa zyrtarë lokal në Zagreb dhe Erdut. Ashtu siç u morrin vesh Christopheri dhe Holbruku dy ditë më parë, dokumenti final përfshinte kompromisin për çështjet e fundit të pazgjidhura. Autoritete kalimtare të Kombeve të Bashkuara duhet të menaxhonin me vendin së paku 12 muaj dhe jo më gjatë se 24 muaj. Kur afati i tyre të skadonte, regjioni do të regjistrohej në Kroaci. Zgjedhjet lokale do të mbaheshin në fund të asaj periudhe kalimtare ndërsa Organizata Ndërkombëtare do të monitoronte të drejtat e njeriut dhe kthimin e refugjatëve,” thuhet në studim.

Ky dokument është i bazuar në studimin “Historia e fshehtë e Daytonit: Diplomacia amerikane dhe procesi i paqes së Bosnjes 1995.” (National Security Archive Electronic Briefing Book No. 171) autorët e të cilit janë Derek Chollet dhe Bennet Freeman. /rse/

TË FUNDIT
image
“Ivanov nuk ka strategji për sigurinë e vendit”
Presidenti Gjorge Ivanov nuk ka strategji preventive për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të shtetit. Prandaj, gjatë dy mandateve të tij, ai ka thirrur mbledhje...
image
Ndahen çmimet e edicionit të 18 të Panairit të Librit në Tiranë
Parid Teferiçi është vlerësuar si autori më i mirë i vitit 2015 në edicionin e 18 të Panairit të Librit, për vëllimin me poezi “Largësi...
image
Partia e Trajanovit braktis VMRO-në
Lidhja Demokratike del nga koalicioni me VMRO-DPMNE-në. Kreu i sajë Pavle Trajanov tha se partia e tij ka kapacitet të mjaftueshëm që të përballet vetë...
image
BDI e PDSH nuk komentojnë për koalicione të mundshme
Katër partitë më të mëdha parlamentare, VMRO DPMNE, LSDM, BDI e PDSH ende nuk kanë filluar të mendojnë për koalicione parazgjedhore për zgjedhjet e ardhshme....
image
Pesë policë turk plagosen në përleshjet me DAESH në Gaziantep
Pesë policë turq janë plagosur pasi mbrëmë vonë ndaj tyre një sulmues nga Shteti Islamik ka hapur zjarr, pas çka e ka aktivuar mjetin shpërthyes,...
image
Meri Nikollova: Nesër fillon greva në burgjet
Nga dita e hënë të burgosurit nga të gjitha burgjet e vendit pritet të fillojnë grevën e përgjithshme të urisë, pasi nuk u pranua iniciativa...
image
Janë identifikuar 103 trupa të viktimave në Paris
Kryeministri francez Manuel Vals sot deklaroi se janë identifikuar trupat e 103 viktimave të sulmeve terroriste në Paris dhe se edhe 20 deri 30 të...
image
Demolohet përsëri xhamia e Kriva Pallankës
Përsëri demolohet xhamia e Kriva Pallankës. Huliganë të panjohur kanë thyer dritaret dhe inventarin e brendshëm. Në një reagim me shkrim kryetari i Partisë për...
image
Liverpooli kërkon dy lojtarë të Kombëtares (Foto)
Liverpooli është duke u interesuar për dyshen e kombëtares bekim Balaj dhe Odise Roshi Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp është duke menduar që të transferoj dyshen...
image
VMRO: LSDM në zgjedhje do ta paguaj nënçmimin e qytetarëve
VMRO-DPMNE i është përgjigjur komunikatës së LSDM-së, në të cilën partia opozitare akuzoi kryeministrin Nikolla Gruevski se po i shpenzon dy muajt e fundit për...
image
Erdogan - Obama: Intensifikim i luftës së përbashkët kundër terrorizmit
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij amerikan, Barack Obama, gjatë takimit të përbashkët në Antalia kanë biseduar për çështjet aktuale përfshirë...
image
Edhe Maqedonia me tela me gjemba
Këshilli për Sigurim mbrëmë mbajti seancë të cilën e kishte thirrur presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për shkak të situatës së sigurisë pas...
image
LSDM: Mandati i Gruevskit po përfundon me premtime boshe
“Nikolla Gruevski po shpenzon dy muajt e fundit të mandatit të tij si kryeministër për qëllime zgjedhore. Çdo ditë e dëgjojmë Nikolla Gruevskin se si...
image
Qytetërimi pa Njeri
Latif MUSTAFA Përmasa e një qytetërimi është krijimi i sigurisë fizike dhe ontologjike të qytetarit të saj. Shpesh ndodhë që në kohë oscilimeve edhe më të...
image
Sulejman Rexhepi dënon ashpër aktet terroriste në Francë
Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, dënoi ashpër aktet terroriste në Paris, si dhe shprehu ngushëllime drejtuar presidentit dhe popullit të Francës,...
image
Identifikohet sulmuesi i parë në Paris
Hetuesit francezë kanë mundur të identifikojnë këtë të diel njërin prej sulmuesve në Paris që lanë të paktën 129 persona të vdekur. Bëhet fjalë për shtetasin...
image
Shkup, nesër një pjesë e qytetit në errësirë
Sipas Qendrës Rajonale për Menaxhim me Kriza nga Qyteti i Shkupit, ndërprerja elektrike do të bëhet për shkak të intervenimeve teknike në elektro-sistem. Konsumatorët e rrymës...
image
Në prag të protestave, "plastifikohet" Qeveria (Foto)
Opozita kosovare ka paralajmëruar se do të mbajë protestë më 28 nëntor, për të kundërshtuar marrëveshjen për Asociacionin dhe atë për Demarkacionin me Malin e...
image
Ja si u përleshën sulmuesit dhe policia në Francë
Një video është publikuar në të cilën shihet se si policia franceze përleshet me sulmuesit jashtë sallës së koncerteve në Bataclan këtë të premte. Në...
image
Prej sot makinat duhen të kenë pajisje dimërore
Prej sot fillon të vlejë detyrimi ligjor për posedim të pajisjes dimërore në automjetet. Për shoferët e automobilave, xhipave dhe kamionëve të lehtë është e...
image
Vdes një person nga tensioni i lartë i Rrymës
Një person ka mbetur nga shenja jete në Pejë, pasi gjatë punës në një pullaz të një shtëpie ka prekur telin e rrymës të tensionit...
image
Halimi: Reforma në drejtësi, jo për ta asgjësuar atë
Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi shpjegoi shkurtimisht arsyet se përse opozita kundërshton disa pikë të draftit të propozuar për reformë në drejtësi. Përmes një deklarate...
image
Parashikimi i motit
Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe erë të lehtë të kohëpaskohshme. Temperaturat e ditës do të lëvizin prej 11 deri më...
image
Dramë në Probishtip: Përleshen fqinjët mes vete, tre të lënduar
Gjatë ditës së djeshme në fshatin Gajranci të Probishtipit, R.K (59) ka vërejtur se është dëmtuar rrethoja e oborrit të tij. Ai ka supozuar se...
image
(VIDEO) Lëvizja BESA: Likova, muri i kalasë së shqiptarëve
Lëvizja BESA sonte në Komunën e Likovës formoi Këshillin Nismëtar Komunal. Në këtë ngjarje ishin të pranishëm edhe disa nga anëtarët e kryesisë qendrore të...
image
(VIDEO) Raufi: Janeva sa më shpejtë ta shqyrtojë "Monstrën"
Avokatët e rastit “Monstra” presin që Prokurorja Speciale, Katica Janeva, do t’i përgjigjet kërkesës së tyre dhe rastit “Monstra” t’i jepet prioritet që të shqyrtohet...
image
Arrihet marrëveshja për Sirinë!?
Një qeveri tranzicioni brenda gjashtë muajsh për të kaluar në aprovimin e një Kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB-së brenda 18...
image
Opozita në tubim protestues më 28 Nëntor
Njëra nga tri subjektet opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka konfirmuar se bashkë me dy partitë opozitare, Lëvizjen "Vetëvendosje" dhe "Nismën për Kosovën", janë...
image
“Pogba në Barcelonë vetëm çështje kohe”
Mesfushori i Juventusit, Paul Pogba është një nga futbollistët më të kërkuar në merkatot e fundit. Një interesim të madh për shërbimet e tij kanë shprehur...
image
A duhet lënë bateria të harxhohet plotësisht për ta rimbushur?
Miti që bateria nuk duhet rimbushur përderisa ka ende energji brenda saj, rezulton të jetë jo i vërtetë. Sot shumica e baterive nuk harxhohet plotësisht në...
image
“Shqiptarët kërkojnë azil për të përfituar para”
Ata nuk kanë asnjë shans për leje qëndrimi, refuzohen shpesh herë nga Gjermania, por qindra prej tyre vazhdojnë të mbajnë shpresën për të përfituar azil...
image
“A i dini emrat e dhjetë shkrimtarëve shqiptarë të Kosovës?”
Shkrimtarët shqiptarë të Kosovës, janë fshehur nga publiku, rrinë si në faj dhe vazhdojnë njëfarë autokomunikimi absurd, lexojnë vetëm atë që e shkruajnë vetë. Duket sikur u është bjerrë guximi, u janë bjerrë idealet. ...
image
Pas sulmeve në Paris, Polonia ua mbyll derën refugjatëve!
Konrad Szymanski, i cili u emërua si ministrër i Marrëdhënieve me Europën pas zgjedhjeve të mbajtura në Poloni dhe i cili pritet që të fillojë...
image
Në Shkup u zhvillua marshi "Refugjatë pa kufij"
Në Shkup u zhvillua marshi i tolerancës me moton "Refugjatë pa kufij". Në këtë marsh morën pjesë ambasadorja e Francës në Maqedoni, Laurence Auer, përfaqësues...
image
Matiç kërcënon lojtarët dhe trajnerin
Mesfushori i Chelseat, Nemanja Matiç ka kërcënuar bashkëlojtarët e tij të kombëtares së Serbisë se do të largohet nga kombëtarja nëse sjellja e tyre nuk...

Komente (0 dërguar)

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Shkruani kodin e fotos:

Captcha
Tjera nga RAJONI
Previous
image
Pesë policë turk plagosen në përleshjet me DAESH në Gaziantep
Pesë policë turq janë plagosur pasi mbrëmë vonë ndaj tyre një sulmues nga Shteti Islamik ka hapur zjarr, pas çka e ka aktivuar mjetin shpërthyes,...
image
Fshehtësitë e Marrëveshjes së Daytonit
Më 11 dhe 12 nëntor të vitit 1995: Holburk i ka thënë autorit të studimeve lidhur me problemet me përfaqësuesit e grupit të kontaktit në...
image
Vuçiq: Nuk do ta njohim kurrë Kosovën
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Serbia në asnjë mënyrë, as eksplicite dhe as implicite, nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës. “Kjo...
image
Kroacia proteston ashpër te sllovenët për rrethojën në kufi
Ministria kroate për Punë të Jashtme dhe Evropiane, ushtruesit të detyrës ambasador slloven në Zagreb i dorëzoi protestë të ashpër për shkak të rrethojës me...
image
Serbia zgjidhet anëtare e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO-s
Konferenca e përgjithshme e UNESCO-s në Paris i ka zgjedhur sot anëtaret e rinj të Këshillit Ekzekutiv, që është një lloj qeverie e UNESCO-s me...
image
Vuçiq sot sërish në Srebrenicë
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë sot në Srebrenicë. Në qytetin ku ka ndodhur masakra e 8,000 burrave dhe djemve myslimanë në vitin 1995,...
image
Sllovenia fillon ngritjen e gardhit në kufirin me Kroacinë
Ushtria sllovene sot herët në mëngjes filloi me ngritjen e gardhit me tela të lartë dy metra në kufirin Shengen në drejtim të Kroacisë, njofton...
image
Mbytet anija me emigrantë në Detin Egje, humbin jetën 14 persona
Si pasojë e mbytjes së një anijeje në rajonin Ayvacık në qytetin Çanakale të Turqisë ku ndodheshin emigrantë, nënshtetas të huaj të cilët përpiqeshin të...
image
Fajon: Politika e zgjerimit, fuqi për reformat
Deputetja në Parlamentin Evropian dhe raportuese për Serbinë në kuadër të grupit politik të Socialistëve dhe demokratëve, Tanja Fajon në lidhje me raportet e Komisionit...
image
BE shqyrton ndërtimin e kampeve për emigrantët në Ballkan
Bashkimi Evropian po e shqyrton mundësinë e ndërtimit të qendrave për pranimin e emigrantëve në Ballkan, për ta evituar krizën humanitare dhe për ta lehtësuar...
image
Berlini dhe Vjena sugjerojnë koalicion të madh për Kroacinë
Berlini dhe Vjena zyrtare u sugjerojnë politikanëve kroatë të formojnë "koalicion të madh" dhe të shmangin krizë politike, apo zgjedhje të reja në vend, pohon...
image
Sot mbahen zgjedhjet në Kroaci
Në Kroaci sot po mbahen zgjedhjet e përgjithshme, të parat prej se ky vend u anëtarësua në Bashkimin Evropian, në vitin 2013. Ka vlerësime se nëse...
image
Tsipras së shpejti vizitë në Turqi
Kriza e refugjatëve pritet të jetë në krye të axhendës së Aleksis Tsipras, i cili do të vizitojë këtë muaj Turqinë, për herë të parë...
image
Katër avionë grekë shkelin hapësirën ajrore turke
Katër avionë F-16 të Greqisë e kanë shkelur hapësirën ajrore turke në jugperëndim të qytetit Antali, raporton Anadolu Agency (AA). Në deklaratën e Shtabit të Përgjithshëm...
image
Ashdown: Bosnja po shpërbëhet
Bashkimi Evropian duhet të zgjohet dhe të ndjejë rrezikun e një shpërbërjeje të Bosnjës, paralajmëroi sot një ish-përfaqësues i lartë ndërkombëtar në këtë vend, britaniku...
Next

Votoni këtë tekst
0