Fillimi | LAJME

LAJME

image

Katalonia vazhdon procesin e pavarësimit, Spanja kundërshton

Udhëheqësit pro-pavarësisë në Kataloni janë zotuar të shkojë përpara me planet për t’u shkëputur nga Spanja, pavarësisht vendimit të Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar procesin
image

Konfirmohet vendimi, “bombat” nuk mund të përdoren si dëshmi

Këshilli Penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 ka konfirmuar vendimin e mëparshëm që materialet e përgjuara të mos konsiderohen si dëshmi të ligjshme në proceset...
Më tepër
image

BESA: BDI-ja i përfaqëson shqiptarët jashtë vetëm me nipin e Musa Xhaferit!

Lëvizja BESA alarmon në vazhdimësi se përfaqësimi i shqiptarëve nëpër institucione është tepër i ulët dhe BDI-ja e ka degraduar deri në atë masë këtë,...
Më tepër
image

Ndryshime statusore në PPD, shuhet funksioni kryetar i Kuvendit Qendror

Kuvendi Qendror i Partisë për Prosperitet Demokratik, vazhdoi me seancën e tretë të ndërprerë me datë 17 tetor 2015. Kuvendi vazhdoi punimet për shkoqitjen e...
Më tepër
image

Në Maqedoni 600 deri më 2 mijë raste të vdekjes nga gabimet e mjekëve?!

Nuk ka të dhëna zyrtare se sa është numri i rasteve të vdekjes në Maqedoni në nivel vjetor si pasojë e gabimeve mjekësore. Spekulohet se...
Më tepër
image

Interneti sot feston ditëlindjen

Sot është ditëlindja më e veçantë, ajo e internetit. Më 29 tetor 1969, në ora 22:30, është dërguar mesazhi i parë në distancë të largët,...
Më tepër
image

Të enjten do të mësohet fati i Maqedonisë

Raportet për progresin e Maqedonisë dhe vendet tjera kandidate për aderim në Bashkimin Evropian pritet që të publikohen të enjten më 5 nëntor, ka njoftuar...
Më tepër
image

Deputetët diskutojnë për buxhetin e Prokurorisë Speciale

Deputetët sot do të votojnë propozim buxhetin për punën e Prokurores Speciale Katica Janeva. Ministria e financave këtë për vitin 2015-të, do të ndajë 63.420.428...
Më tepër
image

Skandali i Volkswagen, humbje për të parën herë në 15 vite

Për të parën herë në 15 vite, gjiganti gjerman i prodhimit të automobilave ka shkuar në minus gjatë tremujorit të tretë, duke deklaruar një humbje...
Më tepër
image

Qytetarët e Tetovës, Shkupit dhe Manastirit vazhdojnë të helmohen

Qytetarët e Tetovës, Manastirit dhe Shkupit vazhdojnë të helmohen. Ajri në këto qytete mbrëmë ka qenë shtatëfish më i ndotur se pragu i së lejuarës....
Më tepër
image

Përse hekuri është i nevojshëm për trupin tuaj

Pavarësisht raportit për eliminimin e mishit të kuq të përpunuar nga dieta ushqimore pasi rrezikojmë kancerin, nuk duhet të harrojmë se hekuri, që më së...
Më tepër
image

Dhunë familjare në Zhelinë: Babai rrah vajzën e tij 15 vjeçare

Një vajzë e moshës 15-vjeçare nga fshati Zhelinë e Tetovës, gjatë mbrëmjes së djeshme ka denoncuar në polici se mbi të është ushtruar dhunë, edhe...
Më tepër
image

Liderët e BE-së dhe Ballkanit, dakordohen për krizën e migrantëve

Liderët e Eurozonës dhe ata të Ballkanit janë dakorduar në takimin e djeshëm, për një plan 17 pikësh përmes të cilët synohet të menaxhohet fluksi...
Më tepër
image

Sot mbahet Samiti i BE-së për krizën e refugjatëve

Sot pasdite mbahet një takim i jashtëzakonshëm i liderëve evropianë, thirrur nga presidenti i Komisionit evropian Jean-Claude Juncker për të biseduar mbi krizën e rëndë...
Më tepër
image

Prej sot do flejmë një orë më tepër

Natën midis së shtunës dhe të dielës fillon llogaritja dimërore e kohës, ku akrepat e orës do të zhvendosen për një orë mbrapa. Praktikisht, kjo do...
Më tepër
image

Kosovë, sot përpjekja e katërt për të mbajtur seancë të rregullt

Kuvendi i Kosovës pritet të mbajë sot pasdite seancën plenare. Ky është tentimi i katërt që të mbahet një seancë e rregullt e Kuvendit pasi...
Më tepër
image

Van Hojt: Patjetër të kemi përparim në bisedime

“Nata e kaluar ka qenë shumë e vështirë për grupet e punës, ku ata kanë qenë duke i dakorduar pikat për implementimin e marrëveshjes së...
Më tepër
image

Shtetasit e Maqedonisë nuk kanë gjasa të përfitojnë azil në Gjermani

Maqedonia, Serbia dhe Bosnja Hercegovina janë cilësuar si vende të sigurt, që donë të thotë se banorët e këtyre vendeve praktikisht nuk kanë gjasa të...
Më tepër
image

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell me vranësira të vogla deri mesatare lokale dhe me erë të dobët deri mesatare juglindore. Temperatura...
Më tepër
image

Reus i sigurt në Real Madrid, ka një arsye të fortë

Marco Reus pritet të transferohet në Real Madrid gjatë verës së ardhmes. Marco Reus pritet të largohet nga Borussia Dortmund gjatë verës së ardhme. Ai...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 357 | shfaqen: 1 - 20