Fillimi | KULTURË | LIBRI

LIBRI

image

Ndahen çmimet e edicionit të 18 të Panairit të Librit në Tiranë

Parid Teferiçi është vlerësuar si autori më i mirë i vitit 2015 në edicionin e 18 të Panairit të Librit, për vëllimin me poezi “Largësi
image

USHT, promovohet libri i Prof. Dr. Metin Izetit

Të martën në ambientet e sallës së amfiteatrit pranë rektoratit të USHT-së u promovua libri “Në fillim ishte dashuria vetëm...” nga Prof.Dr.Metin Izeti. Libri është vlerësuar...
Më tepër
image

Promovohet libri “Çaulevi dhe vepra e tij për Shqipërinë” i autorit Skender Asani

Sot në Librarinë e Çarshisë në Shkup, u promovua libri më i ri i Dr.Skender Asanit, “Çaulevi dhe vepra e tij për Shqipërinë”. Sipas promotorit,...
Më tepër
image

Promovohet libri “Ballkani dhe diplomacia amerikanë në shekullin XX”

Sot në fakultetin “Justiniani i Parë”, në Shkup, është promovuar libri “Ballkani dhe diplomacia amerikane në shekullin XX”, libër ky i Prof.Dr. Misho Dokmanoviq. Libri bazohet...
Më tepër
image

Një libër monumental

(Vështrim librit “Nacionalizmi shqiptar”, autor Milazim Krasniqi, shtëpia botuese “LOGOS-A”, Shkup 2014, 175 faqe)...
Më tepër
image

Rudina Xhunga promovon librin në Tetovë

Në Galerinë e Arteve në Tetovë,gazetarja dhe publicistja e njohur shqiptare Rudina Xhunga promovoi librin “Shkrimtarët e shekullit”. Në praninë e shumë dashamirëve të fjalës...
Më tepër
image

Christopher Hill, libër për UÇK-në

Ambasadori Christopher Hill, aktualisht dekan i Shkollës Josef Korbel të Studimeve Ndërkombëtare në Universitetin e Denverit, ish ndërmjetësues amerikan në konferencën mbi Kosovën në Rambouillet...
Më tepër
image

Së shpejti libri i Dijana Toskës “Maqedonia në gazetarinë time”

Së shpejti përurohet libri i gazetares dhe publicistes Dijana Toska ‘MAQEDONIA NE GAZETARINË TIME’ Në të mund te lexoni: A deshtoi Gligorovi në bërjen e shtetit legjitim? Çfarë...
Më tepër
image

Alija Izetbegoviqi flet shqip!

Versioni i kompletit, i përkthyer në gjuhën shqipe, në pesë vëllime, vjen në një format prej rreth 2300 faqesh, me një përgatitje të shkëlqyeshme e botim të jashtëzakonshëm për rrethanat tona kulturore e të përgatitjes së librit. Sikundër ishte një model si individ i shquar, edhe vepra e tij, kriteret e përgatitjes dhe të realizimit mund të thuhet, me plot gojë, se shndërrohen në një model që zbaton standarde të larta....
Më tepër
image

Çështje të historisë dhe diplomacisë...

Shkruan: Miftar KURTI Zeqirja Idrizi vjen para lexuesit me një libër të veçantë, të munguar dhe të nevojshëm në fushën e historisë dhe diplomacisë: “Historia e...
Më tepër
1 2 3 4 5 next gjithsej: 41 | shfaqen: 1 - 10