Ndahen çmimet e edicionit të 18 të Panairit të Librit në Tiranë

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Parid Teferiçi është vlerësuar si autori më i mirë i vitit 2015 në edicionin e 18 të Panairit të Librit, për vëllimin me poezi “Largësi ideale”. Çmimi ndaj Teferiçit është edhe një çmim për gjininë e poezisë, pak e përfolur këto vite.

“Për prurje të qenësishme të një ligjërimi modern, me një strukturë dinamike e poetike, me pikëprerje origjinale edhe në artet e tjera”, thuhej në motivacionin e jurisë për këtë çmim.

Çmimi për përkthimin më të mirë i ka shkuar shkrimtares Mira Meksi për shqipërimin e romanit “Identiteti” me autor Milan Kunderën, me motivacionin “Për një shqipërim të pasur, me rrjedhësi leksikore, për një gjuhë intelektuale që ndjek elegancën e Kunderës, thellësinë, natyrshmërinë e tij dhe stilin delikat”.

Çmimi për letërsinë për fëmijë i ka shkuar autorit Shkëlzen Zalli për librin “Kurora me banane”, me motivacionin “Për fabulat e gjetura dhe interesante, ku shkrihet loja e thjeshtë me mendimin, për vargjet melodike dhe ritmike, si edhe për fjalën e bukur që nxit përfytyrime të drejta te lexuesi kudo në botë”.

Çmimi “Fan Noli” ka shkuar për përkthyesin Shpëtim Çuçka (çmimi u dha nga UET dhe Shoqata e Botuesve) me motivacionin “Për një punë dhjetëra vjeçare, plot pasion e seriozitet të rrallë profesional, për talentin e veçantë për prurjen në një shqipe të pasur të shumë autorëve dhe veprave nga gjuhë klasike e moderne.”

Autorët dhe librat për këto çmime u vlerësuan nga një juri e përbërë prej Diana Kastratit, Lili Sulës, Gëzim Qëndros, Behar Gjokës dhe Alfred Lelës.

Gjinitë e përzgjedhura për këto çmime ishin më prozë, poezi, ese, përkthim dhe letërsi për fëmijë. Sipas organizatorëve, janë shqyrtuar dhe analizuar 34 libra që i përkasin prodhimit letrar me autor shqiptarë në prozë, 7 poezi, 11 eseistikë dhe 38 përkthime e shqipërime. Në gjysmëfinale u kualifikuan 52 tituj dhe në finale 28 tituj librash.

TË FUNDIT
image
“Ivanov nuk ka strategji për sigurinë e vendit”
Presidenti Gjorge Ivanov nuk ka strategji preventive për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të shtetit. Prandaj, gjatë dy mandateve të tij, ai ka thirrur mbledhje...
image
Ndahen çmimet e edicionit të 18 të Panairit të Librit në Tiranë
Parid Teferiçi është vlerësuar si autori më i mirë i vitit 2015 në edicionin e 18 të Panairit të Librit, për vëllimin me poezi “Largësi...
image
Partia e Trajanovit braktis VMRO-në
Lidhja Demokratike del nga koalicioni me VMRO-DPMNE-në. Kreu i sajë Pavle Trajanov tha se partia e tij ka kapacitet të mjaftueshëm që të përballet vetë...
image
BDI e PDSH nuk komentojnë për koalicione të mundshme
Katër partitë më të mëdha parlamentare, VMRO DPMNE, LSDM, BDI e PDSH ende nuk kanë filluar të mendojnë për koalicione parazgjedhore për zgjedhjet e ardhshme....
image
Pesë policë turk plagosen në përleshjet me DAESH në Gaziantep
Pesë policë turq janë plagosur pasi mbrëmë vonë ndaj tyre një sulmues nga Shteti Islamik ka hapur zjarr, pas çka e ka aktivuar mjetin shpërthyes,...
image
Meri Nikollova: Nesër fillon greva në burgjet
Nga dita e hënë të burgosurit nga të gjitha burgjet e vendit pritet të fillojnë grevën e përgjithshme të urisë, pasi nuk u pranua iniciativa...
image
Janë identifikuar 103 trupa të viktimave në Paris
Kryeministri francez Manuel Vals sot deklaroi se janë identifikuar trupat e 103 viktimave të sulmeve terroriste në Paris dhe se edhe 20 deri 30 të...
image
Demolohet përsëri xhamia e Kriva Pallankës
Përsëri demolohet xhamia e Kriva Pallankës. Huliganë të panjohur kanë thyer dritaret dhe inventarin e brendshëm. Në një reagim me shkrim kryetari i Partisë për...
image
Liverpooli kërkon dy lojtarë të Kombëtares (Foto)
Liverpooli është duke u interesuar për dyshen e kombëtares bekim Balaj dhe Odise Roshi Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp është duke menduar që të transferoj dyshen...
image
VMRO: LSDM në zgjedhje do ta paguaj nënçmimin e qytetarëve
VMRO-DPMNE i është përgjigjur komunikatës së LSDM-së, në të cilën partia opozitare akuzoi kryeministrin Nikolla Gruevski se po i shpenzon dy muajt e fundit për...
image
Erdogan - Obama: Intensifikim i luftës së përbashkët kundër terrorizmit
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij amerikan, Barack Obama, gjatë takimit të përbashkët në Antalia kanë biseduar për çështjet aktuale përfshirë...
image
Edhe Maqedonia me tela me gjemba
Këshilli për Sigurim mbrëmë mbajti seancë të cilën e kishte thirrur presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për shkak të situatës së sigurisë pas...
image
LSDM: Mandati i Gruevskit po përfundon me premtime boshe
“Nikolla Gruevski po shpenzon dy muajt e fundit të mandatit të tij si kryeministër për qëllime zgjedhore. Çdo ditë e dëgjojmë Nikolla Gruevskin se si...
image
Qytetërimi pa Njeri
Latif MUSTAFA Përmasa e një qytetërimi është krijimi i sigurisë fizike dhe ontologjike të qytetarit të saj. Shpesh ndodhë që në kohë oscilimeve edhe më të...
image
Sulejman Rexhepi dënon ashpër aktet terroriste në Francë
Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, dënoi ashpër aktet terroriste në Paris, si dhe shprehu ngushëllime drejtuar presidentit dhe popullit të Francës,...
image
Identifikohet sulmuesi i parë në Paris
Hetuesit francezë kanë mundur të identifikojnë këtë të diel njërin prej sulmuesve në Paris që lanë të paktën 129 persona të vdekur. Bëhet fjalë për shtetasin...
image
Shkup, nesër një pjesë e qytetit në errësirë
Sipas Qendrës Rajonale për Menaxhim me Kriza nga Qyteti i Shkupit, ndërprerja elektrike do të bëhet për shkak të intervenimeve teknike në elektro-sistem. Konsumatorët e rrymës...
image
Në prag të protestave, "plastifikohet" Qeveria (Foto)
Opozita kosovare ka paralajmëruar se do të mbajë protestë më 28 nëntor, për të kundërshtuar marrëveshjen për Asociacionin dhe atë për Demarkacionin me Malin e...
image
Ja si u përleshën sulmuesit dhe policia në Francë
Një video është publikuar në të cilën shihet se si policia franceze përleshet me sulmuesit jashtë sallës së koncerteve në Bataclan këtë të premte. Në...
image
Prej sot makinat duhen të kenë pajisje dimërore
Prej sot fillon të vlejë detyrimi ligjor për posedim të pajisjes dimërore në automjetet. Për shoferët e automobilave, xhipave dhe kamionëve të lehtë është e...
image
Vdes një person nga tensioni i lartë i Rrymës
Një person ka mbetur nga shenja jete në Pejë, pasi gjatë punës në një pullaz të një shtëpie ka prekur telin e rrymës të tensionit...
image
Halimi: Reforma në drejtësi, jo për ta asgjësuar atë
Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi shpjegoi shkurtimisht arsyet se përse opozita kundërshton disa pikë të draftit të propozuar për reformë në drejtësi. Përmes një deklarate...
image
Parashikimi i motit
Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe erë të lehtë të kohëpaskohshme. Temperaturat e ditës do të lëvizin prej 11 deri më...
image
Dramë në Probishtip: Përleshen fqinjët mes vete, tre të lënduar
Gjatë ditës së djeshme në fshatin Gajranci të Probishtipit, R.K (59) ka vërejtur se është dëmtuar rrethoja e oborrit të tij. Ai ka supozuar se...
image
(VIDEO) Lëvizja BESA: Likova, muri i kalasë së shqiptarëve
Lëvizja BESA sonte në Komunën e Likovës formoi Këshillin Nismëtar Komunal. Në këtë ngjarje ishin të pranishëm edhe disa nga anëtarët e kryesisë qendrore të...
image
(VIDEO) Raufi: Janeva sa më shpejtë ta shqyrtojë "Monstrën"
Avokatët e rastit “Monstra” presin që Prokurorja Speciale, Katica Janeva, do t’i përgjigjet kërkesës së tyre dhe rastit “Monstra” t’i jepet prioritet që të shqyrtohet...
image
Arrihet marrëveshja për Sirinë!?
Një qeveri tranzicioni brenda gjashtë muajsh për të kaluar në aprovimin e një Kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB-së brenda 18...
image
Opozita në tubim protestues më 28 Nëntor
Njëra nga tri subjektet opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka konfirmuar se bashkë me dy partitë opozitare, Lëvizjen "Vetëvendosje" dhe "Nismën për Kosovën", janë...
image
“Pogba në Barcelonë vetëm çështje kohe”
Mesfushori i Juventusit, Paul Pogba është një nga futbollistët më të kërkuar në merkatot e fundit. Një interesim të madh për shërbimet e tij kanë shprehur...
image
A duhet lënë bateria të harxhohet plotësisht për ta rimbushur?
Miti që bateria nuk duhet rimbushur përderisa ka ende energji brenda saj, rezulton të jetë jo i vërtetë. Sot shumica e baterive nuk harxhohet plotësisht në...
image
“Shqiptarët kërkojnë azil për të përfituar para”
Ata nuk kanë asnjë shans për leje qëndrimi, refuzohen shpesh herë nga Gjermania, por qindra prej tyre vazhdojnë të mbajnë shpresën për të përfituar azil...
image
“A i dini emrat e dhjetë shkrimtarëve shqiptarë të Kosovës?”
Shkrimtarët shqiptarë të Kosovës, janë fshehur nga publiku, rrinë si në faj dhe vazhdojnë njëfarë autokomunikimi absurd, lexojnë vetëm atë që e shkruajnë vetë. Duket sikur u është bjerrë guximi, u janë bjerrë idealet. ...
image
Pas sulmeve në Paris, Polonia ua mbyll derën refugjatëve!
Konrad Szymanski, i cili u emërua si ministrër i Marrëdhënieve me Europën pas zgjedhjeve të mbajtura në Poloni dhe i cili pritet që të fillojë...
image
Në Shkup u zhvillua marshi "Refugjatë pa kufij"
Në Shkup u zhvillua marshi i tolerancës me moton "Refugjatë pa kufij". Në këtë marsh morën pjesë ambasadorja e Francës në Maqedoni, Laurence Auer, përfaqësues...
image
Matiç kërcënon lojtarët dhe trajnerin
Mesfushori i Chelseat, Nemanja Matiç ka kërcënuar bashkëlojtarët e tij të kombëtares së Serbisë se do të largohet nga kombëtarja nëse sjellja e tyre nuk...

Komente (0 dërguar)

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Shkruani kodin e fotos:

Captcha
Tjera nga LIBRI
Previous
image
Ndahen çmimet e edicionit të 18 të Panairit të Librit në Tiranë
Parid Teferiçi është vlerësuar si autori më i mirë i vitit 2015 në edicionin e 18 të Panairit të Librit, për vëllimin me poezi “Largësi...
image
USHT, promovohet libri i Prof. Dr. Metin Izetit
Të martën në ambientet e sallës së amfiteatrit pranë rektoratit të USHT-së u promovua libri “Në fillim ishte dashuria vetëm...” nga Prof.Dr.Metin Izeti. Libri është vlerësuar...
image
Promovohet libri “Çaulevi dhe vepra e tij për Shqipërinë” i autorit Skender Asani
Sot në Librarinë e Çarshisë në Shkup, u promovua libri më i ri i Dr.Skender Asanit, “Çaulevi dhe vepra e tij për Shqipërinë”. Sipas promotorit,...
image
Promovohet libri “Ballkani dhe diplomacia amerikanë në shekullin XX”
Sot në fakultetin “Justiniani i Parë”, në Shkup, është promovuar libri “Ballkani dhe diplomacia amerikane në shekullin XX”, libër ky i Prof.Dr. Misho Dokmanoviq. Libri bazohet...
image
Një libër monumental
(Vështrim librit “Nacionalizmi shqiptar”, autor Milazim Krasniqi, shtëpia botuese “LOGOS-A”, Shkup 2014, 175 faqe)...
image
Rudina Xhunga promovon librin në Tetovë
Në Galerinë e Arteve në Tetovë,gazetarja dhe publicistja e njohur shqiptare Rudina Xhunga promovoi librin “Shkrimtarët e shekullit”. Në praninë e shumë dashamirëve të fjalës...
image
Christopher Hill, libër për UÇK-në
Ambasadori Christopher Hill, aktualisht dekan i Shkollës Josef Korbel të Studimeve Ndërkombëtare në Universitetin e Denverit, ish ndërmjetësues amerikan në konferencën mbi Kosovën në Rambouillet...
image
Së shpejti libri i Dijana Toskës “Maqedonia në gazetarinë time”
Së shpejti përurohet libri i gazetares dhe publicistes Dijana Toska ‘MAQEDONIA NE GAZETARINË TIME’ Në të mund te lexoni: A deshtoi Gligorovi në bërjen e shtetit legjitim? Çfarë...
image
Alija Izetbegoviqi flet shqip!
Versioni i kompletit, i përkthyer në gjuhën shqipe, në pesë vëllime, vjen në një format prej rreth 2300 faqesh, me një përgatitje të shkëlqyeshme e botim të jashtëzakonshëm për rrethanat tona kulturore e të përgatitjes së librit. Sikundër ishte një model si individ i shquar, edhe vepra e tij, kriteret e përgatitjes dhe të realizimit mund të thuhet, me plot gojë, se shndërrohen në një model që zbaton standarde të larta....
image
Çështje të historisë dhe diplomacisë...
Shkruan: Miftar KURTI Zeqirja Idrizi vjen para lexuesit me një libër të veçantë, të munguar dhe të nevojshëm në fushën e historisë dhe diplomacisë: “Historia e...
image
Triptiku i letrave shqipe
Kim Mehmeti nxjerr problemin e ekzistencës kolektive dhe fateve individuale kombëtare përmes procesit historik, duke e universalizuar, që përvojën shqiptare ta ngrejë në plan të përvojës gjithënjerëzore, mbi faktin e koincidencës së përvojave të leximit empirik....
image
Europa: Shpirti, identiteti dhe lëkundjet
Recension: Thomas Meyer, Identiteti i Europës: Shpirti i përbashkët i Unionit Europian, ISPN, Shkup, 2014, 242 fq....
image
Vepra shqip e Izetbegoviqit, në duart e të birit
Me rastin e botimit të serisë së librave të ish-presidentit boshnjak dhe autorit të shumë veprave, Alija Izetbegoviqit nga Shtëpia botuese Logos-A, djali i tij dhe njëkohësisht Kryesuesi i Kryesisë së BeH, Bakir Izetbegoviq pranoi përfaqësuesin e kësaj Shtëpie botuese, z.Suhejb Xhemaili me ç’rast iu dhurua seria e veprave e botuar së fundmi nga Logos-A....
image
Protagonisti që i parapriu kohës
Izetbegoviqi ishte një uragan që luftonte gjithnjë kundër rrymës së erës dhe besonte në idealin e tij. Në kohën kur pushteti ideologjik jugosllav ishte instaluar me katër këmbë dhe liritë e të drejtat e njeriut nëpërkëmbeshin si mos më keq, ai nuk pushonte së shkruari dhe vepruari kundër atij regjimi, pavarësisht se këtë e paguante me lirinë e tij fizike....
image
Gjuha, nga mjet në esencë kombëtare
Nuk dua të ironizoj mbi faktin se me një interpretim të tillë ne u paraprijmë elitave gjermane me disa shekuj, çka ekzalton notat e parodisë së opinionit elitar shqiptar të sotëm mbi historinë, por do të fokusohem tek disa qëndrime specifike, të cilat nxjerrin në pah mungesën e rëndësisë identifikuese dhe politike të gjuhës, si për elitat e kohës ashtu edhe për autoritet perandorake osmane....
Next

Votoni këtë tekst
0