KULTURË

image

Deputetë shqiptarë vizitojnë ITSHKSH-në, premtohet rritje e bashkëpunimit

Deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kanë vizituar sot Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup.  Gjatë këtij takimi, drejtori i ITSHKSH-së, Skender
image

Ekspozitë e dokumenteve arkivore të atentatit të Sarajevës

Në Muzeun e Maqedonisë sot do të hapet ekspozita e dokumenteve arkivore “Bosnja e Re dhe atentati i Sarajevës”, i përgatitur nga Arkivi i Republika...
Më tepër
image

"Mbrojtja nga zjarri", trajnim për nxënësit e shkollave fillore (FOTO)

Shoqata Qytetare "AKSI" në bashkëpunim me Shoqatën Vullnetare të Zjarrëfikësve (SHVZ) "Bajram Miftari" nga Çairi si dhe Brigadën e zjarrëfikësve të Qytetit të Shkupit zhvilluan...
Më tepër
image

Salajdin Salihu fiton çmimin “Poeti shqiptar i vitit 2014”

Çmimin “Poeti shqiptar i vitit 2014” këtë vit e mori Salajdin Salihu, ndërsa çmimin “Përkthyesi i vitit 2014” e fitoi Hysen Sinani. PEN Albania, ndau...
Më tepër
image

Dita e tortës në Shkup (FOTO)

Të gjitha ëmbëltoret e Shkupit me rastin e ditës së tortës promovuan ëmbëlsirat e tyre, me këtë rastë u ndan cmime për ëmbëlsirat (ëmbëltoret) më...
Më tepër
image

Ky nuk është njeri i mirë

Shkruan: Edison Çeraj, Tiranë  Piktura e mirënjohur e Magritte-t, Tradhtia e imazheve (“La Trahison des Images”), është një nga ato rastet tipike kur një vepër arti...
Më tepër
image

Normën nuk duhet kuptuar si ngurosje

Sa për supozimet e Kadaresë të llojit “se edhe në rast të ngadhënjimit të antikomunizmit vështirë se mungesa e përkrahjes politike do të pengonte toskërishten letrare të zinte, qoftë edhe me njëfarë vonese, të njëjtin vend” do të kisha thënë se kjo ka të bëjë me atë thëniën ”sikur të bëhej ç`do të bëhej?” Nuk e di se ç`do bëhej, por duke hezituar edhe unë po profetizoj se do të ishin lënë të dy variantet letrare edhe nja 30 vjet të tjera të zhvillohen në mënyrë të pavarur në një shtet....
Më tepër
image

Ajka e gjuhësisë shqiptare

I lidhur fort pas gjuhës shqipe, ai i ka sjellë kësaj gjuhe përmendoret më të mira, vepra themeltare me vlera të padiskutueshme. Prejardhja e gjuhës shqipe ishte obsesioni kryesor i tij, të cilën profesor Shaban Demiraj e lidh ngushtësisht me historinë dhe jetën e popullit shqiptar....
Më tepër
image

Shkollat në 2014, si mos më keq!

Në Maqedoni ndodhë ende që universitetet e shqiptarëve të funksionojnë nëpër shkolla fillore, që nxënësit e shkollave të mesme të mësojnë në paralele maqedonase, që vetëm objektet ku mësojnë ata t’u ngjajnë më shumë kombinateve dhe që vetëm shqiptaret mos mund t’i pagëzojnë shkollat me personalitete të shquara të historisë së tyre. Mësimi me librat e Kembrixhit për kushtet e Maqedonisë është mesele në vete. ...
Më tepër
image

Filmi nga Kosova konkurron për Oscar

Kosova, Malta, Mauritania dhe Panamaja, për të parën herë kanë dërguar filma për Çmimin Oscar, në kategorinë e filmave në gjuhë të jashtme, ku konkurron...
Më tepër
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 119 | shfaqen: 11 - 20