Fillimi | KULTURË

KULTURË

image

Turqia do ta ndihmojë Kosovën për anëtarësimin përfundimtar në UNESCO

Ministri i Kulturës dhe Turizmit i Republikës së Turqisë, Yalçin Topçu ka shprehur përkushtimin e Qeverisë turke që edhe në të ardhmen të vazhdojë të
image

Tre botime të reja të ITSHKSH-së

Këto ditë dolën nga shtypi tre botimet e reja të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup.Bëhet fjalë për numrin e 11-të...
Më tepër
image

Orloviç: Trashëgimia serbe mbrohet pas pranimit të Kosovës në UNESCO

Drejtoresha ekzekutive e Fondit për të Drejta Humanitare në Beograd, Sandra Orloviç, vlerëson se qëndrimi i Serbisë dhe përpjekja që Kosova të mos pranohet në...
Më tepër
image

Më shumë shikues në kinema, më pak lexues në biblioteka

Kosovarët kanë qenë më të interesuar të shohin një film në kinema sesa të marrin një libër në bibliotekë, gjatë vitit të kaluar, shkruan sot...
Më tepër
image

“Teatri i një Aktori” prezantohet në Norvegji

“Teatri i një Aktori” do të prezantohet në konferencën me temë “Armiku publik” që do të mbahet në Skien, Norvegji, në vendlindjen e Ibsenit.  Shfaqja “Armiku...
Më tepër
image

Ekspozitë: "Migrimi i turqve nga Azia në Anadoll"

Ekspozita "Migrimi  i turqve nga Azia në Anadoll", nga artisti Rauf Tunxher mbrëmë ishte hapur në Teatrin Popullor të Maqedonisë. Rauf Tunxher për herë të parë...
Më tepër
image

Arkivi i Maqedonisë kërkon dokumentet nga periudha e ish-Jugosllavisë

Arkivi Shtetëror i Republikës së Maqedonisë sot në Shkup ishte pritës i takimit të Këshillit të projektit për dixhitalizimin e trashëgimisë së përbashkët të arkivuar...
Më tepër
image

Filluan mbrëmjet strugane të poezisë

Me mbjelljen e një peme në parkun e poezisë në nder të laureatit, poetit kinez Bei Dao dhe leximit tradicional të poemës "Malli për Jugun"...
Më tepër
image

Dritëro Agolli: Edhe Qosja edhe Kadare kanë të drejtë!

Tek pragu i shtëpisë së shkrimtarit të njohur Dritëro Agolli, të pret bashkëshortja e tij, Sadija, e cila, me bujarinë tipike të shkodranes, të fton...
Më tepër
image

Uniteti Progresiv dhe Akabe shënuan Ditën Ndërkombëtare të Rinisë

Shoqata qytetare "Uniteti Progresiv" dhe Qendra "Akabe", në bashkëpunim me Grupin e valltarëve "Ilirida", sot në Çarshi të vjetër shënuan Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, me...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 136 | shfaqen: 1 - 10