Fillimi | KULTURË | HISTORI

HISTORI

image

Organizatat terroriste serbe në Ballkan

Është fakt i pamohueshëm se ekzaltimi i dhunës dhe kulti i forcës në Serbi kanë ecur paralelisht, bashkë me një prirje për përbetime dhe për
image

Gjenden mbetjet e xhamisë së parë në Gjermani (FOTO)

Në afërsi të Berlinit janë gjetur mbetjet e një xhamie të ndërtuar për nevojat e të burgosurve muslimanë në Luftën e Parë Botërore. Arkeologët nga...
Më tepër
image

25 vjet nga nisma për pajtimin e gjaqeve

Më 2 shkurt 1990 me nismën e Anton Çetës nisi në Kosovë aksioni atdhetar e humanitar i faljes së gjaqeve, që mori përmasa të gjera,...
Më tepër
image

I dënuari me Stalinin, rrëfen egërsinë e diktatorit

Në gazetën “Tomori” të 12 gushtit 1941, është botuar një “korrespodencë e posaçme” që flet për gjenezën e Stalinit si diktator. Në këtë dëshmi ekskluzive...
Më tepër
image

Ekskluzive në SHENJA: Letrat e Enver Hoxhës dërguar maqedonasve

"Muerrem letrën e shokut Topi. Gjithashtu shoku Mito dhe shoku Dushan na banë të njoftun situatën tek ju. Na gëzohemi shumë për sukseset t’ueja dhe ju urojmë suksese edhe ma të mëdha në luftën e drejtë e të vështirë, deri në çlirimin e plotë të popullit shqiptar", shkruan mes tjerash Enver Hoxha....
Më tepër
image

Enver Hoxha, i preferuari i jugosllavëve

Libri historik “Sundimi pa pushtim. Shqipëria 1945-1948”, me autor Luan Doden, është vlerësuar si punim shkencor që ballafaqon fakte e dokumente. Periudha e vendosjes së...
Më tepër
image

Ekziston edhe një Shqipëri në Kaukaz!

Mund të tingëllojë e çuditshme, por është fakt se ekziston edhe një Shqipëri në Kaukaz dhe që ndërkombëtarisht njihet si "Caucasian Albania". Albania Kaukaziane si shtet...
Më tepër
image

Hill: Po ju tregoj se si u dogj ambasada

Ambasadori amerikan Christopher Hill në librin e tij autobiografik një pjesë i’a ka kushtuar misionit të tij si ambasador në Shkup dhe sidomos ngjarjes së...
Më tepër
image

70 vjet nga masakra e Ladorishtit

Në Ladorishtë të Strugës sot u shënua 70 vjetori i masakrës dhe gjenocidit në këtë vendbanim të njohur shqiptar.  “Ngjarja e 28 tetorit të vitit 1944...
Më tepër
image

Amerikanët: Isa Boletini, heroi që duhet ta njihni!

Një gazetare amerikane që e takoi Isa Boletinin pak kohë para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, sjell një korrespondencë interesante mbi bëmat dhe karakterin e...
Më tepër
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last gjithsej: 161 | shfaqen: 1 - 10