Më shumë shikues në kinema, më pak lexues në biblioteka

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Kosovarët kanë qenë më të interesuar të shohin një film në kinema sesa të marrin një libër në bibliotekë, gjatë vitit të kaluar, shkruan sot Koha Ditore. Kësisoj së paku del sipas statistikave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, e cila të premten ka publikuar raportin me të dhënat e aktiviteteve të institucioneve të kulturës për 2014-n.

Sipas raportit, numri i shikuesve në kinema është rritur mbi 35 për qind në krahasim me vitin e kaluar, e ai i lexuesve të regjistruar në biblioteka ka rënë gati 5 për qind. Rënia e interesimit ka prekur edhe teatrot dhe galeritë.

Përderisa Agjencia e Statistikave nuk merr përgjegjësi për saktësinë e të dhënave, njohësit e profesionistët e fushës së kulturës e cilësojnë shqetësues raportin si për nga metodologjia e hulumtimit, por edhe për shifrat që paraqiten në disa fusha. ASK-ja ka nxjerrë se krahasuar me vitin 2013, numri i shikuesve në kinema gjatë vitit 2014 ka pasur rritje për 35,3. Për dallim nga 50.708 shikues, sa ka pasur më 2013, një vit më vonë ky numër është rritur në 68,628. 

TË FUNDIT
image
“Ivanov nuk ka strategji për sigurinë e vendit”
Presidenti Gjorge Ivanov nuk ka strategji preventive për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të shtetit. Prandaj, gjatë dy mandateve të tij, ai ka thirrur mbledhje...
image
Ndahen çmimet e edicionit të 18 të Panairit të Librit në Tiranë
Parid Teferiçi është vlerësuar si autori më i mirë i vitit 2015 në edicionin e 18 të Panairit të Librit, për vëllimin me poezi “Largësi...
image
Partia e Trajanovit braktis VMRO-në
Lidhja Demokratike del nga koalicioni me VMRO-DPMNE-në. Kreu i sajë Pavle Trajanov tha se partia e tij ka kapacitet të mjaftueshëm që të përballet vetë...
image
BDI e PDSH nuk komentojnë për koalicione të mundshme
Katër partitë më të mëdha parlamentare, VMRO DPMNE, LSDM, BDI e PDSH ende nuk kanë filluar të mendojnë për koalicione parazgjedhore për zgjedhjet e ardhshme....
image
Pesë policë turk plagosen në përleshjet me DAESH në Gaziantep
Pesë policë turq janë plagosur pasi mbrëmë vonë ndaj tyre një sulmues nga Shteti Islamik ka hapur zjarr, pas çka e ka aktivuar mjetin shpërthyes,...
image
Meri Nikollova: Nesër fillon greva në burgjet
Nga dita e hënë të burgosurit nga të gjitha burgjet e vendit pritet të fillojnë grevën e përgjithshme të urisë, pasi nuk u pranua iniciativa...
image
Janë identifikuar 103 trupa të viktimave në Paris
Kryeministri francez Manuel Vals sot deklaroi se janë identifikuar trupat e 103 viktimave të sulmeve terroriste në Paris dhe se edhe 20 deri 30 të...
image
Demolohet përsëri xhamia e Kriva Pallankës
Përsëri demolohet xhamia e Kriva Pallankës. Huliganë të panjohur kanë thyer dritaret dhe inventarin e brendshëm. Në një reagim me shkrim kryetari i Partisë për...
image
Liverpooli kërkon dy lojtarë të Kombëtares (Foto)
Liverpooli është duke u interesuar për dyshen e kombëtares bekim Balaj dhe Odise Roshi Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp është duke menduar që të transferoj dyshen...
image
VMRO: LSDM në zgjedhje do ta paguaj nënçmimin e qytetarëve
VMRO-DPMNE i është përgjigjur komunikatës së LSDM-së, në të cilën partia opozitare akuzoi kryeministrin Nikolla Gruevski se po i shpenzon dy muajt e fundit për...
image
Erdogan - Obama: Intensifikim i luftës së përbashkët kundër terrorizmit
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij amerikan, Barack Obama, gjatë takimit të përbashkët në Antalia kanë biseduar për çështjet aktuale përfshirë...
image
Edhe Maqedonia me tela me gjemba
Këshilli për Sigurim mbrëmë mbajti seancë të cilën e kishte thirrur presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për shkak të situatës së sigurisë pas...
image
LSDM: Mandati i Gruevskit po përfundon me premtime boshe
“Nikolla Gruevski po shpenzon dy muajt e fundit të mandatit të tij si kryeministër për qëllime zgjedhore. Çdo ditë e dëgjojmë Nikolla Gruevskin se si...
image
Qytetërimi pa Njeri
Latif MUSTAFA Përmasa e një qytetërimi është krijimi i sigurisë fizike dhe ontologjike të qytetarit të saj. Shpesh ndodhë që në kohë oscilimeve edhe më të...
image
Sulejman Rexhepi dënon ashpër aktet terroriste në Francë
Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, dënoi ashpër aktet terroriste në Paris, si dhe shprehu ngushëllime drejtuar presidentit dhe popullit të Francës,...
image
Identifikohet sulmuesi i parë në Paris
Hetuesit francezë kanë mundur të identifikojnë këtë të diel njërin prej sulmuesve në Paris që lanë të paktën 129 persona të vdekur. Bëhet fjalë për shtetasin...
image
Shkup, nesër një pjesë e qytetit në errësirë
Sipas Qendrës Rajonale për Menaxhim me Kriza nga Qyteti i Shkupit, ndërprerja elektrike do të bëhet për shkak të intervenimeve teknike në elektro-sistem. Konsumatorët e rrymës...
image
Në prag të protestave, "plastifikohet" Qeveria (Foto)
Opozita kosovare ka paralajmëruar se do të mbajë protestë më 28 nëntor, për të kundërshtuar marrëveshjen për Asociacionin dhe atë për Demarkacionin me Malin e...
image
Ja si u përleshën sulmuesit dhe policia në Francë
Një video është publikuar në të cilën shihet se si policia franceze përleshet me sulmuesit jashtë sallës së koncerteve në Bataclan këtë të premte. Në...
image
Prej sot makinat duhen të kenë pajisje dimërore
Prej sot fillon të vlejë detyrimi ligjor për posedim të pajisjes dimërore në automjetet. Për shoferët e automobilave, xhipave dhe kamionëve të lehtë është e...
image
Vdes një person nga tensioni i lartë i Rrymës
Një person ka mbetur nga shenja jete në Pejë, pasi gjatë punës në një pullaz të një shtëpie ka prekur telin e rrymës të tensionit...
image
Halimi: Reforma në drejtësi, jo për ta asgjësuar atë
Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi shpjegoi shkurtimisht arsyet se përse opozita kundërshton disa pikë të draftit të propozuar për reformë në drejtësi. Përmes një deklarate...
image
Parashikimi i motit
Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe erë të lehtë të kohëpaskohshme. Temperaturat e ditës do të lëvizin prej 11 deri më...
image
Dramë në Probishtip: Përleshen fqinjët mes vete, tre të lënduar
Gjatë ditës së djeshme në fshatin Gajranci të Probishtipit, R.K (59) ka vërejtur se është dëmtuar rrethoja e oborrit të tij. Ai ka supozuar se...
image
(VIDEO) Lëvizja BESA: Likova, muri i kalasë së shqiptarëve
Lëvizja BESA sonte në Komunën e Likovës formoi Këshillin Nismëtar Komunal. Në këtë ngjarje ishin të pranishëm edhe disa nga anëtarët e kryesisë qendrore të...
image
(VIDEO) Raufi: Janeva sa më shpejtë ta shqyrtojë "Monstrën"
Avokatët e rastit “Monstra” presin që Prokurorja Speciale, Katica Janeva, do t’i përgjigjet kërkesës së tyre dhe rastit “Monstra” t’i jepet prioritet që të shqyrtohet...
image
Arrihet marrëveshja për Sirinë!?
Një qeveri tranzicioni brenda gjashtë muajsh për të kaluar në aprovimin e një Kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB-së brenda 18...
image
Opozita në tubim protestues më 28 Nëntor
Njëra nga tri subjektet opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka konfirmuar se bashkë me dy partitë opozitare, Lëvizjen "Vetëvendosje" dhe "Nismën për Kosovën", janë...
image
“Pogba në Barcelonë vetëm çështje kohe”
Mesfushori i Juventusit, Paul Pogba është një nga futbollistët më të kërkuar në merkatot e fundit. Një interesim të madh për shërbimet e tij kanë shprehur...
image
A duhet lënë bateria të harxhohet plotësisht për ta rimbushur?
Miti që bateria nuk duhet rimbushur përderisa ka ende energji brenda saj, rezulton të jetë jo i vërtetë. Sot shumica e baterive nuk harxhohet plotësisht në...
image
“Shqiptarët kërkojnë azil për të përfituar para”
Ata nuk kanë asnjë shans për leje qëndrimi, refuzohen shpesh herë nga Gjermania, por qindra prej tyre vazhdojnë të mbajnë shpresën për të përfituar azil...
image
“A i dini emrat e dhjetë shkrimtarëve shqiptarë të Kosovës?”
Shkrimtarët shqiptarë të Kosovës, janë fshehur nga publiku, rrinë si në faj dhe vazhdojnë njëfarë autokomunikimi absurd, lexojnë vetëm atë që e shkruajnë vetë. Duket sikur u është bjerrë guximi, u janë bjerrë idealet. ...
image
Pas sulmeve në Paris, Polonia ua mbyll derën refugjatëve!
Konrad Szymanski, i cili u emërua si ministrër i Marrëdhënieve me Europën pas zgjedhjeve të mbajtura në Poloni dhe i cili pritet që të fillojë...
image
Në Shkup u zhvillua marshi "Refugjatë pa kufij"
Në Shkup u zhvillua marshi i tolerancës me moton "Refugjatë pa kufij". Në këtë marsh morën pjesë ambasadorja e Francës në Maqedoni, Laurence Auer, përfaqësues...
image
Matiç kërcënon lojtarët dhe trajnerin
Mesfushori i Chelseat, Nemanja Matiç ka kërcënuar bashkëlojtarët e tij të kombëtares së Serbisë se do të largohet nga kombëtarja nëse sjellja e tyre nuk...

Komente (0 dërguar)

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Shkruani kodin e fotos:

Captcha
Tjera nga KULTURË
Previous
image
Turqia do ta ndihmojë Kosovën për anëtarësimin përfundimtar në UNESCO
Ministri i Kulturës dhe Turizmit i Republikës së Turqisë, Yalçin Topçu ka shprehur përkushtimin e Qeverisë turke që edhe në të ardhmen të vazhdojë të...
image
Tre botime të reja të ITSHKSH-së
Këto ditë dolën nga shtypi tre botimet e reja të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup.Bëhet fjalë për numrin e 11-të...
image
Orloviç: Trashëgimia serbe mbrohet pas pranimit të Kosovës në UNESCO
Drejtoresha ekzekutive e Fondit për të Drejta Humanitare në Beograd, Sandra Orloviç, vlerëson se qëndrimi i Serbisë dhe përpjekja që Kosova të mos pranohet në...
image
Më shumë shikues në kinema, më pak lexues në biblioteka
Kosovarët kanë qenë më të interesuar të shohin një film në kinema sesa të marrin një libër në bibliotekë, gjatë vitit të kaluar, shkruan sot...
image
“Teatri i një Aktori” prezantohet në Norvegji
“Teatri i një Aktori” do të prezantohet në konferencën me temë “Armiku publik” që do të mbahet në Skien, Norvegji, në vendlindjen e Ibsenit.  Shfaqja “Armiku...
image
Ekspozitë: "Migrimi i turqve nga Azia në Anadoll"
Ekspozita "Migrimi  i turqve nga Azia në Anadoll", nga artisti Rauf Tunxher mbrëmë ishte hapur në Teatrin Popullor të Maqedonisë. Rauf Tunxher për herë të parë...
image
Arkivi i Maqedonisë kërkon dokumentet nga periudha e ish-Jugosllavisë
Arkivi Shtetëror i Republikës së Maqedonisë sot në Shkup ishte pritës i takimit të Këshillit të projektit për dixhitalizimin e trashëgimisë së përbashkët të arkivuar...
image
Filluan mbrëmjet strugane të poezisë
Me mbjelljen e një peme në parkun e poezisë në nder të laureatit, poetit kinez Bei Dao dhe leximit tradicional të poemës "Malli për Jugun"...
image
Dritëro Agolli: Edhe Qosja edhe Kadare kanë të drejtë!
Tek pragu i shtëpisë së shkrimtarit të njohur Dritëro Agolli, të pret bashkëshortja e tij, Sadija, e cila, me bujarinë tipike të shkodranes, të fton...
image
Uniteti Progresiv dhe Akabe shënuan Ditën Ndërkombëtare të Rinisë
Shoqata qytetare "Uniteti Progresiv" dhe Qendra "Akabe", në bashkëpunim me Grupin e valltarëve "Ilirida", sot në Çarshi të vjetër shënuan Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, me...
image
Rreth dyzet poet të huaj në “Netët Strugane të Poezisë”
Tridhjetë e nëntë poetë të huaj do të marrin pjesë në Netët e 54-ta Strugane të Poezisë, të cilat do të mbahen një ditë më...
image
Libri i historisë në Serbi: Shqiptarët janë autoktonë në Ballkan
Mediat beogradase raportojnë se ky është një detaj i cilësuar si “skandaloz” i historisë mesjetare serbe. Libri në fjalë është publikuar nga Enti i Teksteve dhe...
image
Përurohet Leximorja në fshatin Radushë
Shoqata Kulturore Humanitare “RADUSHA” ka organizuar përurimin e Leximores në hapësirat e mejtepit të fshatit Radushë të Shkupit.  Kryetari i kësaj shoqate të sapoformuar, dr. Lulzim Farizi,...
image
Sh. B. Logos A shpërndan 2500 libra
Shkollave fillore dhe të mesme si dhe medresesë së Tetovës, i shtohen edhe shumë tituj të tjerë të librave. Në vazhdën e aktiviteteve në kuadër të...
image
TIKA në Maqedoni do të restaurojë tre xhami të periudhës osmane
Agjencia Turke për Zhvillim dhe Koordinim (TIKA) në Maqedoni do të restaurojë xhamitë që përkujtonë Osmanllinjtë, si xhaminë Sulltan Murat, xhaminë Alaxha në Shkup dhe...
Next

Votoni këtë tekst
0