Ja se si ka ndodhur vrasja e kandidatit të AAK-së

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

(E plotësuar) Ngjarja që ndodhi në Skenderaj ka shumë viktima, megjithëse Bekim Birinxhiku është ai që e humbi jetën.

Polici V.G që dyshohet si autor i vrasjes e humbi karrierën për një konflikt që nuk ishte fare i tij, ndërsa bashkëshortja e policit është në pritje të fëmijës së parë, pas martesës në verë të këtij viti.

Banorët që e njohin Birinxhikun edhe policin V.G i tregojnë si njerëz të mirë, ndërsa fajin kryesisht për ngjarjen ja lënë miqëve të policit të cilët kishin marrë borgj drru nga Birinxhiku, material që ata asnjëherë nuk e kanë paguar.

“Bekimi është marrë me shitjen e druve, ndërsa miqtë e policit i patën marrë drru për ndërtimin e kolovajzave në shtëpi, për fëmijët e tyre. Vlera e drruve shkon deri në 800 euro. Kjo shumë asnjëherë Bekimit nuk i është paguar”, ka thënë për “Zërin” në kushte anonimiteti një i afërm i familjes së policit V.G.

Ndërkaq një dëshmitarë që e ka parë ngjarjen në tërësi që ka ndodhur në afërsi të xhamisë në Skenderaj, situatën e shpjegon kështu:

“Gjatë përleshjes, viktima, e ka nxjerr një shufër hekuri prej veturës së tij edhe e ka goditur policin. Nga çka pashë, atij ju thy dora. Më pas polici e ka nxjerr revolen edhe e ka qëllu viktimën”, ka thënë F.H. dëshmitar i ngjarjes.

Avni Zahiti, zëdhënës rajonal i PK-së, në Skenderaj, ka konfirmuar për “Zëri”, se i dyshuari për vrasjen e Bekim Birinxhikun, polici, V.G. tashmë gjendet në spitalin rajonal, për shkak të lëndimeve që ka marrë nga viktima.

Sipas, Zahitit, polici V.G. është i lënduar në dorë me një mjetë të fortë.

“Pasi që e kemi arrestuar, pjesëtarin e policisë V.G. ka qenë evidente lëndimi i tij në dorë dhe nevoja për intervenim mjekësorë. Këtë e ka kërkuar edhe vet i arrestuari dhe ne e kemi dërguar atë në spital. Ai aktualisht gjendet në spital dhe është nën përkujdesjen e Policisë së Kosovës”, ka thënë Zahiti.

Ai nuk ka mundur të konfirmojë se si edhe si ka ardhur deri te rrahja, apo me çfarë mjeti është goditur polici apo kush e ka filluar i pari. Mirëpo e tëra që dihet për momentin është fakti se pas rrahjes, ka mbetur i vrarë Bekim Birinxhiku si dhe i lënduar i dyshuari për këtë vepër, polici, V.G. i cili edhe po trajtohet në qendrën emergjente në Skenderaj. /Zëri/

-----------------------------------------------
(E plotësuar) Zbulohet për herë të parë edhe fotografia e viktimës, në Skenderaj, Bekim Birinxhiku. Viktima është në rreshtin e parë dhe tullac afër Ahmet Isufit.
Ndërkohë është siguruar kemi edhe prononcimi i babait të tij, Ramadan Birinxhiku.
 
Ai ka thënë se djali i tij dhe familja e tyre nuk i kanë pasur borxh askujt. E as me të dyshuarin për vrasje.
 
“As unë as Bekimi e as familja jonë nuk i ka pasur borxh askujt asnjëherë e as nuk kemi pasur fjalë të keqe me ndokënd. Me ata të fshatit nga vjen polici V.G. nuk kemi pas fjalë të keqe asnjëherë.”, ka rrëfyer babai i viktimës. /Zëri/

-----------------------------------------------

(E plotësuar) Kandidati i AAK-së për Asamblenë Komunale të Skenderajt, Bekim Birinxhiku, është vrarë nga një polic i Kosovës. Dorasi ndaj viktimës ka shtënë me revole zyrtare, bëjnë të ditur burime të policisë, transmeton Koha Ditore.

----------------------------------------

Person, apo persona të panjohur kanë vrarë Bekim Birinxhikun, 38-vjeç, nga Qubreli i Skënderajt, ish-luftëar, invalid i luftës së UÇK-së dhe kandidat i AAK-së për këshilltar komunal, të shtunën rreth orës 16:15 minuta.

Dëshmitarët kanë thënë se Birinxhiku ishte duke folur me telefon, kur në të ishte shtënë nga një veturë në lëvizje. Gjithnjë sipas dëshmitarëve, ai ishte ftuar me telefon nga persona të panjohur që të takohëshin me ta në parkingun e xhamisë dhe pa mbërritur në vend ishte shtënë në të. Bekim Birinxhiku, është dërguar me të shpejt në QKMF-në e Skënderajt, por mjekët vetëm sa e kanë konstatuar vdekjen e tij. Nga Stacioni i Policisë në Skënderaj nuk është dhënë asnjë hollësi, përveç që e kanë konfirmuar rastin. Për motivin që ka çuar deri te kjo ngjarje tragjike, tani për tani nuk dihet. Bekim Birinxhiku ishte një prej luftëtarëve të parë të UÇK-së, ndërsa ishte i sistemuar në rajonin e Zonës Operative të Dukagjinit. Gjatë luftës, ai ishte plagosur dy herë, ndërsa pas lufte, ai bashkë me familjarët e tij kishte zhvilluar një biznes, në të cilin ishte treguar i suksesshëm. Në zgjedhjet e 3 nëntorit, AAK-ja dega në Skënderaj e pati kandiduar Birnxhikun për këshilltar komunal të Skënderajt. Ai është vrarë vetëm disa orë para se të fillonte procesi i zgjedhjeve. /Zëri/

TË FUNDIT
image
Gazetari slloven: Duhen vrarë refugjatët që i afrohen kufirit
Gazetari dhe publicisti slloven, Sebastjan Erlah ka shkaktuar skandal pasi që në Twitter, në të cilin është prezantuar propozimi që në shtet të lejohen vetëm...
image
Shqipëria U-21 barazon me Izraelin
Shqipëria U-21 ka luajtur baras me Izraelin në ndeshjen e dytë kualifikuese për kampionatin evropian. Kuqezinjtë arritën të marrin një barazim (1-1) edhe pse të gjithë...
image
Bayern Munich ndërton kamp për sirianët
Bayern Munich ka bërë një gjest të mrekullueshëm duke ndihmuar refugjatët sirianë. Kampioni i Bundesligës ka krijuar një kamp për ta duke u shërbyer ushqim, veshmbathje...
image
Ekstremizmi mes së vërtetës dhe ngatërresës
Shtrohet pyetja se ku është Bashkësia Fetare Islame në gjithë këtë?!? Për vetveten e kam përgjigjen, që është më shumë si pyetje: pse a ka institucion të tillë këtu? Institucioni në fjalë natyrisht se e ka pasur dhe e ka rëndësinë dhe peshën e vet. Mu për këtë arsye ai është shndërruar në një qendër, që për fat të keq ka lejuar të nënçmohet nga shërbimet sekrete të ndryshme, e të mos flas për shërbimin e sotëm të këtij, siç e quan B. Koneski, “vendi të mjerë”....
image
Ekstremizmi islam te shqiptarët
Edhe pse një pjesë e konsiderueshme e popullatës islame jeton në regjione dhe vise me pasuri të mëdha të “arit të zi”, niveli i varfërisë relative është tejet i lartë dhe njëkohësisht me pabarazi ekstreme në shpërndarje të ardhurave dhe pasurisë. Indeksi i shpërndarjes së pabarabartë të ardhurave kombëtare është mesatarisht më i lartë krahasuar me shumë vende tjera, por aq më keq, pas “Pranverës Arabe” dhe trazirave e luftërave qytetare gjithandej, ky trend është edhe më keqësues....
image
Aguero alternativa e Ronaldos te PSG-ja
Krerët e PSG-së duket se edhe verën që vjen do të bëjnë super transferime. Pasanikët e PSG-së prioritet e kanë transferimin e sulmuesit të Real Madridit,...
image
Pesë vjet burg për shoferin nga aksidenti te "Zebra"
Pesë vjet dënim  me burg caktoi Gjykata për Bojan Bllazhevskin, i akuzuar për aksidentin që ndodhi në korrik të këtij viti te qendra tregtare "Zebra"...
image
Në Prishtinë ndizen qirinjtë për refugjatët sirianë
Një grup qytetarët kanë ndezur sonte qirinj para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, për t’u solidarizuar me vuajtjet e refugjatëve sirianë që kanë vërshuar kufijtë e...
image
Shqiptarët e Ukrainës kërkojnë përkrahje nga Kosova (VIDEO)
Ndonëse jetojnë ne Ukrainë, traditat nuk i kanë harruar. Madje vallet shqipe i luajnë fortë mirë. Por, qe t’i mbajnë këto tradita dhe ta ruajnë gjuhën...
image
Refugjatët në Preshevë: Nuk kthehemi në vendin tonë
Mijëra refugjatë çdo ditë kalojnë kufirin e Maqedonisë me Serbinë për të ikur në vendet perëndimore. Ata detyrohen të ecin në këmbë dhe për shkak...
image
Video e rrallë e vitit 1904: Ky dikur ishte Sanxhaku shqiptar
Dikur Sanxhaku ka qenë pjesë e vilajetit te Kosovës, që së bashku me vilajetin e Janinës, Manastirit dhe Shkodrës përbënin Shqipërinë etnike. Në 1912, kjo zonë...
image
Çarjet në BDI, Ali Ahmeti i maskon me prerje shiritash në salla sportive
Dy liderët e partive më të mëdha në pushtet, Nikolla Gruevski i VMRO-DPMNE-së dhe Ali Ahmeti i BDI-së, kohëve të fundit janë “binjakëzuar” edhe për...
image
Orban: Refugjatët kërcënojnë identitetin e krishterë të Evropës
Kryeministri hungarez, Viktor Orban theksoi se fluksi i refugjatëve në Evropë, ”myslimanë në pjesën më të madhe” përbënte një kërcënim për identitetin e krishterë të...
image
Arrestohet personi që gjuajti me armë drejt nënës së tij
Dje rreth orës 13.30 minuta ka ndodhur një mosmarrëveshje mes 19 vjeçarit N.K. nga fshati Xhepçisht i Tetovës dhe nënës së tij 51-vjeçare A.K, njofton...
image
Erdoğan: Vendet evropiane e kanë shndërruar Mesdheun në varr
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, në fjalimin e tij në konferencën B20 u shpreh se "Nuk duhet të harrohet kurrë se kudo që të ketë...
image
Kjo është fuqia ushtarake e Kinës (VIDEO)
Kina ka zhvilluar një paradë ushtarake madhështore, me rastin e fitores mbi Japoninë në Luftën e Dytë Botërore. Parada u mbajt në Pekin dhe u hap...
image
LSDM kërkon heqjen e testit ekstern dhe rritjen e pagës minimale
Deputetët e LSDM-së kanë kërkuar sot heqjen e testimit ekstern si dhe rritjen e pagës minimale në 11.000 denarë dhe përmirësimin e harxhimit transparent të...
image
Kërkohet Ministri e veçantë për UÇK-në
Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, njëherësh kryetari i Komisionit qeveritar për verifikimin e veteranëve të UÇK-së, Agim Çeku nuk ka marrë ndonjë përgjigje të saktë...
image
Goce Dellçev "takohet" me Goce Dellçevin
Në qendrën përkujtimore në Novo Sellë, që i është përkushtuar figurës së Todor Aleksandrovit, mes figurave të shumta, është edhe ajo e Goce Dellvevit. Disa ditë më parë, revolucionarin maqedonas e ka vizituar një adash i tij, ndërsa fotot mbesin si kujtim i “takimit të dy Goce Dellçevave”. Përndryshe, Goce Dellçevi “i sotshëm” është Sekretar Organizativ i Lëvizjes Popullore të Maqedonisë. /SHENJA/...
image
I burgosuri për pedofili kryen vetëvrasje
Një i burgosur i dënuar për pedofili ka vdekur në burgun e Idrizovës, mëson Telma. Sipas të burgosurve, 24 vjeçari ka qenë i gjetur në mëngjes,...
image
Centarnews: Hazbi Lika sulmon Ali Ahmetin
Sipas burimeve brenda BDI-së, gjatë takimit të fundit që u zhvillua në selinë e partisë në Reçicë të Vogël, ka ngjarë një dramë e vërtetë,...
image
BDI mohon incidentin në selinë e partisë
Qendra për Informim e BDI-së ka demantuar informacionin se ka ndodhur një zënkë në kreun e partisë, që ka rezultuar me rrahje, ku supozohet se...
image
Kjo është fuqia ushtarake e Kinës
Kina ka zhvilluar një paradë spektakolare për të përkujtuar 70 vjetorin e triumfit ndaj Japonisë në luftë e dytë botërore.  Në ftuar në ceremoni ishin të...
image
Haradinaj: BE-ja po tregohet e pasuksesshme në Ballkan
Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, në një tryezë politike me temën “Ndërtimi i raporteve shqiptaro-serbe” që po mbahet në Mitrovicë, e ku po marrin pjesë...
image
Dënohet me 5 vjet burg shoferi që aksidenti për vdekje gazetaren
Pesë vjet dënim me burg caktoi Gjykata për Bojan Bllazhevskin, i akuzuar për aksidentin që ndodhi në korrik të këtij viti te qendra tregtare "Zebra"...
image
Komuna e Negotinës: 500 euro nëse martoheni
Komuna e Negotinës ka vendosur që t’i subvencionojë qiftet e reja që vendosin të çojnë jetë të përbashkët. Subvencionet do t’i marrin vetëm ata të...
image
Hungaria lejon kalimin e emigrantëve
Portat e stacionit qendror të Keletit në Budapest u rihapën në mëngjes për emigrantët. Mbi 2 mijë prej tyre qëndronin prej 2 ditësh në sheshin...
image
Djali kërcënon nënën me revole gasi
Një zënkë familjare ka ndodhur në Xhepçisht të Tetovës në mes 22 vjeçarit N.K dhe nënës së tij 51 vjeçares A.K. Zënka familjare ka arritur...
image
Klubi “ELITA” fiton gjyqin kundër Komunës së Çairit
Shoqata për Edukim Arsimor dhe Kulturor “Klubi ELITA” pas një zvarritjeje tetëmujore, ka fituar procesin gjyqësor kundër Komunës së Çairit, për objektin e shumëpërfolur që...
image
Osmani kërkon largimin e Selës dhe Memedit dhe bashkëpunim me BESËN?
Rufi Osman është shprehur i pakënaqur me kryetarët e LR-PDSH-së dhe RDK-së në procesin e bashkimit të opozitës shqiptare në Maqedoni. Rufi Osmani ka komentuar një...
image
Në 24 orët e fundit në Maqedoni kanë hyrë rreth 3500 emigrantë
Me pesë trena specialë, rreth 3.000 emigrantë gjatë 24 orëve të fundit janë transportuar përmes rrugës hekurudhore nga platforma tek qendra e pranimit në Gjevgjeli...
image
Mini-droni që përdoret nga britanikët në Irak
Mikro-helikopter apo nano-dron, këto janë dy prej emërtimeve më të njohura me të cilat njihet armatimi më i ri që ka filluar të përdoret në...
image
Bullgaria ndalon 125 emigrantë, kishin hyrë ilegalisht
Autoritetet bullgare kanë ndaluar 125 persona të huaj, në Sofje, për kalim ilegal në vend, pasi ata nuk kishin paraqitur kërkesë për qëndrim. Georgi Kosotov,...
image
Reali i hakmerret Man United’it: Harrojeni Balen!
Gareth Bale nuk do të transferohet kurrë në Manchester United. Së paku jo si futbollist i Real Madridit. Sipas tabloidit britanik “Star Sport”, “Los Blancos” janë...
image
Intelektualët nga Maqedonia që janë edhe themelues të LDK-së
Disa intelektualë të njohur nga Maqedonia mbajnë vulën e themelimit të LDK-së.  Në Kuvendin themelues të Lidhjes Demokratike të Kosovës të mbajtur më 23 dhjetor 1989...

Subscribe to comments feed Komente (0 dërguar)

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Shkruani kodin e fotos:

Captcha
  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Tjera nga KRONIKË E ZEZË
Previous
image
I burgosuri për pedofili kryen vetëvrasje
Një i burgosur i dënuar për pedofili ka vdekur në burgun e Idrizovës, mëson Telma. Sipas të burgosurve, 24 vjeçari ka qenë i gjetur në mëngjes,...
image
Djali kërcënon nënën me revole gasi
Një zënkë familjare ka ndodhur në Xhepçisht të Tetovës në mes 22 vjeçarit N.K dhe nënës së tij 51 vjeçares A.K. Zënka familjare ka arritur...
image
Vdiq njëri nga të lënduarit në aksidentin në Ohër
Ka ndërruar jetë banori nga Ohrit, i cili ishte njëri prej të lënduarve në fatkeqësinë e rëndë të komunikacionit, që ndodhi mes një motori dhe...
image
Humb jetën një traktorist që bartte drunj në Veles
Ka humbur jetën një traktorist si pasojë e përmbysjes së traktorit të mbushur me drunj në rrugën lokale mes fshatrave Xhidimirci dhe Ivankovci. Policia ka deklaruar...
image
Sekuestrohen 120 kg duhan në Tabanoc
Doganierët në vendkalimin kufitar në Tabanoc, mbrëmë pas mesnate penguan tentimin për të kontrabanduar 120 kg duhan të prerë. "Rreth orës 02:30 pas mesnate në dalje...
image
Zbulohet identiteti i viktimës së dytë
Autoritetet kanë zbuluar identitetin e viktimës së dytë të cilën policia më 31 gusht e ka gjetur të vdekur në automjetin “Rover” me targa të...
image
Shefi i antridrogës aksidenton këmbësorin
Shoferi i makinës që ka shkaktuar aksidentin në autostradën Tiranë – Durrës është Artan Shkëmbi, shef i sektorit të antidrogës në Drejtorinë e Përgjithshme të...
image
Prangoset 39-vjeçari, mashtroi 13-vjeçaren në Facebook
Një 39 vjeçar ka arritur të shtie në dorë një vajzë duke kryer seks me të, por ajo ishte vetëm 13-vjeçe, moshë që ligji shqiptar...
image
Operacion i gjerë anti-kanabis
Një operacion i gjerë anti-kanabis ka nisur në Shkodër, ku kanë marrë pjesë rreth 400 forca policore dhe 60 mjete. Operacioni ka nisur në orët e...
image
Mësohet identiteti i personave që humbën jetën në aksident
Vajza trevjeçare Teodora E. nga Shkupi dhe 23-vjeçari Goran C. nga fshati Radobil i Madh i Prilepit e humbën jetën në një aksident të rëndë...
image
Aksident i rëndë në Maqedoni, humbin jetën dy persona
Dy persona kanë humbur jetën në një aksident të rëndë që ka ndodhur në aksin rrugor Prilep – Gradsko në pjesën lindore të Maqedonisë. Sipas informacioneve...
image
Zihen për një vijë uji, vritet me armë 28 vjeçari
Një 28 vjeçar nga qyteti i Lushnjes ka mbetur i vdekur menjëherë pasi pas një konflikti për motive të dobëta është qëlluar me armë zjarri...
image
Gjendet një person i vdekur në Prishtinë
Policia e Kosovës ka bërë të ditur për lajmi.net, se një person është gjetur i vdekur te restoranti “Pishat” në kryeqytet.Zëdhënësi i Policisë, Daut Hoxha,...
image
Dramë në Tetovë: E kafshon vjehrrën, burri e bën për spital
Një banore e fshatit Çellopek të Tetovës, ka denoncuar në polici se mbi të  është ushtruar dhunë familjare. Dhunës i ka paraprirë mosmarrëveshja me vjehrrën...
image
Një çiklist ka humbur jetën në Strugë
Një çiklist ka humbur jetën në një aksident trafiku që ka ndodhur pasditen e djeshme në rrugën magjistrale Strugë- Qafëthanë.Zëdhënësi i SPB Ohër Stefan Dimoski...
Next

Votoni këtë tekst
0