Do të bllokohen xhirollogaritë nëse nuk paguhet taksa radiodifuzive

Madhësia: Decrease font Enlarge font
image

Drejtoria për të ardhura publike (DAP) nga data 15 e këtij muaji do të fillojë me pagesë të detyrueshme të llogarive të papaguara për taksën radiodifuzive, paralajmërojnë nga Drejtoria.

DAP u bën thirrje qytetarëve të cilët kanë borxhet të mbetura për taksë radiodifuzive t'i paguajnë në afat sa më të shkurtë të mundshëm, me qëllim që të mos i ekspozohen shpenzimeve shtesë për pagesë të detyrueshme dhe bllokim të llogarive të tyre.

"Me qëllim të shkurtimit të kohës dhe shpenzimeve për pagesën e taksës radiodifuzive, pa pritje në sportele, qytetarët mund të kryejnë pagesën e taksave me Viza, Maestro dhe MasterKard kartela përmes internetit, duke e shfrytëzuar shërbimin elektronik 'e-Taksa radiodifuzive' http://etax.ujp.gov.mk. Regjistrimi për e-Taksa radiodifuzive është falas, i shpejtë dhe i thjeshtë, vetëm që është e nevojshme qasje në internet dhe e-postë", porositin nga DAP.

Drejtoria iu rekomandon qytetarëve për kontroll të gjendjes së borxheve dhe për kontroll se kryerja e pagesës është evidente, ta shfrytëzojnë servisin elektronik e-taksa radiodifuzive ose me dëshmi për pagesën e kryer të drejtohen në zyrat tatimore me qëllim të sigurohen se nuk do të zbatohet pagesë  e detyrueshme e borxheve.

Më shumë informacione të dobishme qytetarët mund të marrin përmes Info qendrës së DAP-it në numrin 0800 33 000.

 

TË FUNDIT
image
“Ivanov nuk ka strategji për sigurinë e vendit”
Presidenti Gjorge Ivanov nuk ka strategji preventive për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të shtetit. Prandaj, gjatë dy mandateve të tij, ai ka thirrur mbledhje...
image
Ndahen çmimet e edicionit të 18 të Panairit të Librit në Tiranë
Parid Teferiçi është vlerësuar si autori më i mirë i vitit 2015 në edicionin e 18 të Panairit të Librit, për vëllimin me poezi “Largësi...
image
Partia e Trajanovit braktis VMRO-në
Lidhja Demokratike del nga koalicioni me VMRO-DPMNE-në. Kreu i sajë Pavle Trajanov tha se partia e tij ka kapacitet të mjaftueshëm që të përballet vetë...
image
BDI e PDSH nuk komentojnë për koalicione të mundshme
Katër partitë më të mëdha parlamentare, VMRO DPMNE, LSDM, BDI e PDSH ende nuk kanë filluar të mendojnë për koalicione parazgjedhore për zgjedhjet e ardhshme....
image
Pesë policë turk plagosen në përleshjet me DAESH në Gaziantep
Pesë policë turq janë plagosur pasi mbrëmë vonë ndaj tyre një sulmues nga Shteti Islamik ka hapur zjarr, pas çka e ka aktivuar mjetin shpërthyes,...
image
Meri Nikollova: Nesër fillon greva në burgjet
Nga dita e hënë të burgosurit nga të gjitha burgjet e vendit pritet të fillojnë grevën e përgjithshme të urisë, pasi nuk u pranua iniciativa...
image
Janë identifikuar 103 trupa të viktimave në Paris
Kryeministri francez Manuel Vals sot deklaroi se janë identifikuar trupat e 103 viktimave të sulmeve terroriste në Paris dhe se edhe 20 deri 30 të...
image
Demolohet përsëri xhamia e Kriva Pallankës
Përsëri demolohet xhamia e Kriva Pallankës. Huliganë të panjohur kanë thyer dritaret dhe inventarin e brendshëm. Në një reagim me shkrim kryetari i Partisë për...
image
Liverpooli kërkon dy lojtarë të Kombëtares (Foto)
Liverpooli është duke u interesuar për dyshen e kombëtares bekim Balaj dhe Odise Roshi Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp është duke menduar që të transferoj dyshen...
image
VMRO: LSDM në zgjedhje do ta paguaj nënçmimin e qytetarëve
VMRO-DPMNE i është përgjigjur komunikatës së LSDM-së, në të cilën partia opozitare akuzoi kryeministrin Nikolla Gruevski se po i shpenzon dy muajt e fundit për...
image
Erdogan - Obama: Intensifikim i luftës së përbashkët kundër terrorizmit
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij amerikan, Barack Obama, gjatë takimit të përbashkët në Antalia kanë biseduar për çështjet aktuale përfshirë...
image
Edhe Maqedonia me tela me gjemba
Këshilli për Sigurim mbrëmë mbajti seancë të cilën e kishte thirrur presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, për shkak të situatës së sigurisë pas...
image
LSDM: Mandati i Gruevskit po përfundon me premtime boshe
“Nikolla Gruevski po shpenzon dy muajt e fundit të mandatit të tij si kryeministër për qëllime zgjedhore. Çdo ditë e dëgjojmë Nikolla Gruevskin se si...
image
Qytetërimi pa Njeri
Latif MUSTAFA Përmasa e një qytetërimi është krijimi i sigurisë fizike dhe ontologjike të qytetarit të saj. Shpesh ndodhë që në kohë oscilimeve edhe më të...
image
Sulejman Rexhepi dënon ashpër aktet terroriste në Francë
Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, dënoi ashpër aktet terroriste në Paris, si dhe shprehu ngushëllime drejtuar presidentit dhe popullit të Francës,...
image
Identifikohet sulmuesi i parë në Paris
Hetuesit francezë kanë mundur të identifikojnë këtë të diel njërin prej sulmuesve në Paris që lanë të paktën 129 persona të vdekur. Bëhet fjalë për shtetasin...
image
Shkup, nesër një pjesë e qytetit në errësirë
Sipas Qendrës Rajonale për Menaxhim me Kriza nga Qyteti i Shkupit, ndërprerja elektrike do të bëhet për shkak të intervenimeve teknike në elektro-sistem. Konsumatorët e rrymës...
image
Në prag të protestave, "plastifikohet" Qeveria (Foto)
Opozita kosovare ka paralajmëruar se do të mbajë protestë më 28 nëntor, për të kundërshtuar marrëveshjen për Asociacionin dhe atë për Demarkacionin me Malin e...
image
Ja si u përleshën sulmuesit dhe policia në Francë
Një video është publikuar në të cilën shihet se si policia franceze përleshet me sulmuesit jashtë sallës së koncerteve në Bataclan këtë të premte. Në...
image
Prej sot makinat duhen të kenë pajisje dimërore
Prej sot fillon të vlejë detyrimi ligjor për posedim të pajisjes dimërore në automjetet. Për shoferët e automobilave, xhipave dhe kamionëve të lehtë është e...
image
Vdes një person nga tensioni i lartë i Rrymës
Një person ka mbetur nga shenja jete në Pejë, pasi gjatë punës në një pullaz të një shtëpie ka prekur telin e rrymës të tensionit...
image
Halimi: Reforma në drejtësi, jo për ta asgjësuar atë
Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi shpjegoi shkurtimisht arsyet se përse opozita kundërshton disa pikë të draftit të propozuar për reformë në drejtësi. Përmes një deklarate...
image
Parashikimi i motit
Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe erë të lehtë të kohëpaskohshme. Temperaturat e ditës do të lëvizin prej 11 deri më...
image
Dramë në Probishtip: Përleshen fqinjët mes vete, tre të lënduar
Gjatë ditës së djeshme në fshatin Gajranci të Probishtipit, R.K (59) ka vërejtur se është dëmtuar rrethoja e oborrit të tij. Ai ka supozuar se...
image
(VIDEO) Lëvizja BESA: Likova, muri i kalasë së shqiptarëve
Lëvizja BESA sonte në Komunën e Likovës formoi Këshillin Nismëtar Komunal. Në këtë ngjarje ishin të pranishëm edhe disa nga anëtarët e kryesisë qendrore të...
image
(VIDEO) Raufi: Janeva sa më shpejtë ta shqyrtojë "Monstrën"
Avokatët e rastit “Monstra” presin që Prokurorja Speciale, Katica Janeva, do t’i përgjigjet kërkesës së tyre dhe rastit “Monstra” t’i jepet prioritet që të shqyrtohet...
image
Arrihet marrëveshja për Sirinë!?
Një qeveri tranzicioni brenda gjashtë muajsh për të kaluar në aprovimin e një Kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB-së brenda 18...
image
Opozita në tubim protestues më 28 Nëntor
Njëra nga tri subjektet opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka konfirmuar se bashkë me dy partitë opozitare, Lëvizjen "Vetëvendosje" dhe "Nismën për Kosovën", janë...
image
“Pogba në Barcelonë vetëm çështje kohe”
Mesfushori i Juventusit, Paul Pogba është një nga futbollistët më të kërkuar në merkatot e fundit. Një interesim të madh për shërbimet e tij kanë shprehur...
image
A duhet lënë bateria të harxhohet plotësisht për ta rimbushur?
Miti që bateria nuk duhet rimbushur përderisa ka ende energji brenda saj, rezulton të jetë jo i vërtetë. Sot shumica e baterive nuk harxhohet plotësisht në...
image
“Shqiptarët kërkojnë azil për të përfituar para”
Ata nuk kanë asnjë shans për leje qëndrimi, refuzohen shpesh herë nga Gjermania, por qindra prej tyre vazhdojnë të mbajnë shpresën për të përfituar azil...
image
“A i dini emrat e dhjetë shkrimtarëve shqiptarë të Kosovës?”
Shkrimtarët shqiptarë të Kosovës, janë fshehur nga publiku, rrinë si në faj dhe vazhdojnë njëfarë autokomunikimi absurd, lexojnë vetëm atë që e shkruajnë vetë. Duket sikur u është bjerrë guximi, u janë bjerrë idealet. ...
image
Pas sulmeve në Paris, Polonia ua mbyll derën refugjatëve!
Konrad Szymanski, i cili u emërua si ministrër i Marrëdhënieve me Europën pas zgjedhjeve të mbajtura në Poloni dhe i cili pritet që të fillojë...
image
Në Shkup u zhvillua marshi "Refugjatë pa kufij"
Në Shkup u zhvillua marshi i tolerancës me moton "Refugjatë pa kufij". Në këtë marsh morën pjesë ambasadorja e Francës në Maqedoni, Laurence Auer, përfaqësues...
image
Matiç kërcënon lojtarët dhe trajnerin
Mesfushori i Chelseat, Nemanja Matiç ka kërcënuar bashkëlojtarët e tij të kombëtares së Serbisë se do të largohet nga kombëtarja nëse sjellja e tyre nuk...

Komente (0 dërguar)

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Shkruani kodin e fotos:

Captcha
Tjera nga EKONOMI
Previous
image
Banka Popullore rishikon shkallën e rritjes ekonomike
Banka Popullore e Maqedonisë ka rishikuar shkallën e rritjes së Bruto Prodhimit Vendor nga 4.1 në 3.1 për qind për këtë vit. Edhe përkundër kësaj,...
image
Malajzia shpallet ekonomia më e përparuar islame
Kryeministri malajzian, Datuk Seri Nexhib Tun Razak deklaroi se është i kënaqur që Malajzia është shpallur ekonomia më e përparuar islame në botë nga Thomson...
image
Kreditë banesore me rritje rekorde prej mbi 18%
Kreditë banesore për vetëm një vit janë rritur për 4,4 miliardë denarë apo për 73 milionë euro, që është rritje rekorde prej 18 për qind,...
image
Mega-projekt në Turqi, sisteme të ujitjes në mbi një milion hektarë
Turqia po shënon një trend të vazhdueshëm të rritjes së investimeve në realizimin e një projekti të madh të zhvillimit të Anadollit Juglindore (GAP), që...
image
Derivatet e naftës me çmime të reja
Çmimet e derivateve të benzinës dhe të dizelit prej mbrëmë në mesnatë ulen për një denar për litër, vendosi sot Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE). Çmimi...
image
Do të bllokohen xhirollogaritë nëse nuk paguhet taksa radiodifuzive
Drejtoria për të ardhura publike (DAP) nga data 15 e këtij muaji do të fillojë me pagesë të detyrueshme të llogarive të papaguara për taksën...
image
Maqedonia me rrogën më të ulët në rajon
Maqedonia vazhdon që të ketë rrogën më të ulët në rajon. Edhe pse muajve të fundit rogat në rajon kanë pësuar rënie, ndërsa në Maqedoni...
image
Rezervat ulin çmimin e naftës në botë
Çmimet e naftës kanë shënuar rënie në pritje të rritjes së rezervave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe pas parashikimeve se rezervat e...
image
Bogoevski: Rritja ekonomike e planifikuar nuk do të realizohet
Njeriu i parë i Bankës Popullore, Dimitar Bogov, ka njoftuar se rritja ekonomike  planifikuar nuk do të arrihet dhe se pasojat e krizës politike tani...
image
Stavreski: 100 milionë euro linja kreditore për kompanitë vendore
Qeveria e Maqedonisë ka paralajmëruar 100 milion euro në vit për të ndihmuar kompanitë vendore përmes linjave kreditore të Bankës Maqedonase për Mbështetje të Zhvillimit,...
image
Mbledhje e doganave të Maqedonisë, Hungarisë, Kinës dhe Serbisë
Planin aksional me aktivitete konkrete për bashkëpunim në fushën e procedurës tranzite, baza e së cilës është vendosja e procedurës së kompjuterizuar evropiane tranzite, e...
image
Kartëmonedhë e re 20 euro (foto)
Kartëmonedha e re prej 20 eurove që ka për qëllim kryesor të limitojë sa më shumë mundësinë e falsifikimit, do të hyjë në qarkullim duke...
image
Kompania “Teksport” nga Austria ndërton fabrikë në Ilinden
Në zonën ekonomike Marino-Kadino në komunën Ilinden sot do të vendoset gur-themeli për fillimin e ndërtimit të objektit të ri të ndërmarrjes austriake nga industria...
image
Derivatet shtrejtohen për gjysmë denari
Çmimi i benzinave, dizelit dhe vajit ekstra të lehtë për amvisëritë do të rritet për gjysmë denari prej sonte në mesnatë, ka vendosur në seancën...
image
Toyota planifikon që deri në vitin 2050 të heqë prodhimin e automjeteve me benzinë ​​dhe naftë
Prodhuesi japonez i makinave Toyota, paralajmëroi një plan tejet ambicioz, sipas të cilit deri në vitin 2050 planifikojnë që pothuajse tërësisht të heqin prodhimin e...
Next

Votoni këtë tekst
0